latinica  ћирилица
23/05/2025 |  21:02 | Autor: SRNA

Pale: Predstavljen strip-album o najmlađem odlikovanom borcu Spomenku Gostiću

Na Palama je večeras predstavljen strip-album "Spomenko – priča o jednom djetinjstvu", koji je posvećen tragičnoj sudbini Spomenka Gostića, najmlađeg borca Vojske Republike Srpske.
Strip o Spomenku Gostiću - Foto: SRNA
Strip o Spomenku GostićuFoto: SRNA

U pitanju je izdanje Udruženja strip-autora i obožavalaca stripa Republike Srpske "Deveta dimenzija" iz Banjaluke, a na promociji su govorili autori i članovi Udruženja Zdravko Knežević, Predrag Ikonić i Nikola Vidačković, te Georgije Vulić iz Instituta istorijskih nauka Univerziteta u Istočnom Sarajevu.

Vidačković je izjavio novinarima da su strip-album najviše uradili zbog budućih generacija jer to ime nikako ne smije ostati zaboravljeno.

- Spomenko je "Obilić modernog vremena", a ako Miloša Obilića spominjemo više od 500 godina, mislim da je red da i ovoga spominjeno narednih toliko godina - poručio je Vidačković.

Knežević kaže da je bila čast i zadovoljstvo raditi na ovom stripu posvećenom Spomenku.

- Strip ima 45 stranica, a članovi "Deveta dimenzija" željeli su da daju doprinos očuvanju imena i lika Gostića i mislim da su djelimično uspjeli u tome - dodao je on.

Vulić je rekao da strip-album posvećen Spomenku Gostiću predstavlja veliki poduhvat na polju kulture sjećanja i da ljudi poput Spomenka treba da ostanu trajno upamćeni kod srpskog naroda, ne samo zbog herojstva i čina stradanja već zato što on predstavlja jedan simbol borbe srpskog naroda tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata.

Ikonić dodaje da su crtački tim činili on i Knežević, a zajedno sa Vidačkovićem došli su na ideju o stripu za čiju realizaciju je trebalo nekoliko godina.

Prema njegovim riječima, strip-album "Spomenko - priča o jednom djetinjstvu" obuhvata posljednju godinu Spomenkovog života - od početka rata, kada je imao želju da se priključi vojsci Republike Srpske, pa do nesrećne pogibije.

Ikonić navodi da je u pitanju jedna priča koja ne bi smjela da se zaboravi, da bi ona trebala da se nađe u bibliotekama osnovnih i srednjih škola, kao i da u njoj nema nikakvog uvredljivog sadržaja.

Promociju strip-albuma organizovao je Kulturno-sportski centar Pale u znak zahvalnosti mladom borcu kao i autorima što na ovaj način njeguju i čuvaju kulturu sjećanja na borca Gostića.

Spomenko Gostić rođen je 15. avgusta 1978. godine u Doboju, a kao pripadnik Vojske Republike Srpske poginuo je od granate 20. marta 1993. godine, nedaleko od svog sela Јovići na planini Ozren. Tada je, osim njega, život izgubilo još pet srpskih vojnika.

Sahranjen je na mjesnom groblju, gdje počivaju njegova majka i baka, koje se, kao i Spomenkovo selo Јovići, danas nalazi u Federaciji BiH.

Nakon što je u ratu ostao sam, Spomenko se pridružio vojsci, gdje je prvo bio kurir, da bi kasnije razvozio hranu vojnicima.

Nekoliko mjeseci prije pogibije naišao je na minu dok je konjskom zapregom razvozio hranu po liniji, kada je i lakše ranjen. Kasnije je otišao kod artiljeraca, gdje je i okončao svoj mladi život.

O Spomenku je snimljen četrdesetpetominutni dokumentarni film "Spomenko na vječnoj straži" i napisana knjiga "Spomenko i Ozren", čiji je autor Mile Savić.

Spomenko Gostić je odlikovan Medaljom zasluga za narod Republike Srpske, a posthumno Medaljom za hrabrost "Miloš Obilić" odlikovao ga je i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.