latinica  ћирилица
24/05/2025 |  09:35 ⇒ 12:07 | Autor: RTRS

Interes za saradnju sa Srpskom i BiH iskazalo 37 kineskih kompanija

Interes za saradnju sa Republikom Srpskom i BiH pokazalo je oko 100 učesnika iz 37 kineskih kompanija nakon predstavljanja privrednih i turističke potencijala u okviru Sajma saradnje Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope u kineskom gradu Ningbou.
Ningbo - Sajam saradnje Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope - Foto: Ustupljena fotografija
Ningbo - Sajam saradnje Kine i zemalja Centralne i Istočne EvropeFoto: Ustupljena fotografija

Kompanijama iz Republike Srpske i Federacije BiH omogućena je besplatna šestomjesečna promocija proizvoda u Vuhanu i učešće na sajmovima širom Kine, što predstavlja važan korak ka širenju domaćeg izvoza na kinesko tržište.

Direktor Sektora za strana ulaganja Investiciono-razvojne banke  Republike Srpske Zoran Talić predstavio je investicione mogućnosti u energetici, saobraćaju, industriji i turizmu, dok su predstavnici Spoljnotrgovinske komore BiH ukazali na brojne turističke atrakcije.

Angažmanom Ambasade BiH u Kini, na Sajmu su učestvovale delegacije IRB-a Republike Srpske, Univerziteta u Istočnom Sarajevu i Banjaluci, gradova Laktaši i Trebinje, te opština Brod i Јezero.

Tom prilikom potpisani su i sporazumi o namjeri bratimljenja Laktaša i kineskog grada Јantaia, te Broda i grada Јujao, saopšteno je iz Ambasade BiH u Kini.

Ističući značaj jačanja ekonomskih odnosa sa Kinom, na sajmu se obrato ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara Staša Košarac, specijalni izaslanik kineskog Ministarstva inostranih poslova za saradnju sa CIE zemljama Đang Јu, ambasador BiH u Kini Siniša Berjan, te predstavnici Spoljnotrgovinske komore BiH i IRB-a Republike Srpske.

Organizator specijalizovanog događaja u okviru Sajma je Ambasada BiH u Kini, uz podršku ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara Staše Košarca, a u saradnji sa organizatorima Sajma.