latinica  ћирилица
24/05/2025 |  21:30 ⇒ 21:43 | Autor: RTRS

Krsna slava Sveti Ćirilo i Metodije proslavljena u stradalnoj Gornjoj Јošanici (VIDEO)

Sveta braća Ćirilo i Metodije, slovenski prosvetitelji, molitveno su proslavljeni i u Gornjoj Јošanici kod Foče, mnogostradalom selu u kojem su prije trideset tri godine muslimanske jedinice masakrirale pedesetšestoro srpskih civila. Među njima žene, djecu i starce. Sa izgradnjom Spomen-hrama, život se vraća u selo.
Foča - Gornja Јošanica - Foto: RTRS
Foča - Gornja ЈošanicaFoto: RTRS

U Gornjoj Јošanici kod Foče danas je u prisustvu velikog broja vjernika proslavljena krsna slava Crkve Svetih Ćirila i Metodija, podignute u znak sjećanja na 56 mještana ubijenih u masakru na Nikoljdan 1992. godine, kao i na sve stradale ovog kraja u Odbrambeno-otadžbinskom ratu.

Zvona sa Spomen-bogomolje Svetih Ćirila i Metodija, oglašavaju božanstvenost proslave hramovne slave. Pod svodovima svetinje malo prostora da bi svi vjernici stali. Nadahnuti u sabornosti s kojom oživljava selo. Radost i kod bratstva Mićevića koji su kumovali hramovnoj slavi.

- Kada smo se okupili jutros ovdje, prva reakcija je bila "Hvala Gospodu Bogu što smo se odlučili da slavimo Svete Ćirila i Metodija". Velika nam je čast i zadovoljstvo da nam se ukazala prilika da kumujemo slavi - priča jedan od kumova slave Zoran Mićević.

Među malobrojnim raseljenim koji su obnovili domaćinstva je i Radivoje Stojanović. S uvjerenjem da se život obnavlja, vjeruje u bolje dane.

- Ove godine je još više naroda i nadam se da će ga svake godine biti sve više, da se ljudi vraćaju na svoja imanja, da oživljava ovaj kraj. Mi smo se vratili, u početku je bilo poteško, sada smo već stali na noge i drago nam je što su okupljanja ovako masovna i što se slavi - priča Stojanović.

Na zemlji iz koje se ponovo rađa život, molitveno sjećanje na srpske žrtava zločina od kojih je najmlađa imala dvije, a najstarija devedeset godina. S porodicama žrtava je i Njemica Helga Fuks, koja istinu o srpskom stradanju pronosi u svojoj zemlji.

- Išla sam preko Bijeljine, Skelana, Srebrenice, Kravice do Foče i Јošanice i vidjela sam da je tu bilo veliko stradanje Srba i da je ono što se govori u njemačkoj javnosti, uglavnom, neistina i da je velika propaganda. Moje srce je ostalo ovdje u BiH, u Јošanici, volim da dođem tu - priča Fuksova.

Gradnja spomen-hrama u Јošanici počela je 2015. godine, a osveštan je prije četiri godine od kada se odvija bogoslužbeni život, koji iz godine u godinu okuplja sve više vjernika.