

Da li političko Sarajevo shvata da prolazi vrijeme dekreta i stranog intervencionizma (VIDEO)

Predsjednik Srpske Milorad Dodik nastavlja da izabrane predstavnike tri naroda i dva entiteta poziva na poštovanje slova Dejtona i unutrašnji dogovor kao jedini put izlaska iz političke krize.
U BiH se ne može upravljati dekretima stranaca i nametanjem odluka i zakona. Nju može održati samo unutrašnji dogovor. Po ko zna koji put predsjednik Milorad Dodik podsjeća one koji namjerno ili ne, zaboravljaju šta je Dejtonski sporazum. Republika Srpska ne želi da razgrađuje BiH već poštuje slovo ovog mirovnog sporazuma.
- Ostaje jedno otvoreno pitanje šta je sa onim što je do sada manetnuto Šta je s tim. To se ne može prihvatiti i priznati. To sve mora da bude revidirano. I da se postavi na sto i o tome razgovara. U ustavu piše tri ministra a ne tri ministarstva. I oni su pomoćni organ predsjedništvu, pa ćemo vidjeti zašto je to promijenjeno, kako je to promijenjeno - rekao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.
U svakom slučaju kaže dobro je da je došlo do racionalnog pristupa prema BiH u Americi. Ali to političko Sarajevo, neće ili ne može da razumije. Pokazali su to i u Dejtonu, kaže predsjedavajuća i srpski član Predsjedništva Željka Cvijanović. Bošnjački član Predsjedništva Denis Bećirović koristio je svaki sastanak da optuži Republiku Srpsku i tako kako kaže kontaminirao i grad Dejton kao i Dejtonski sporazum.
- Ali to više ne daje efekat koji su navikli da proizvedu, jer zvaničnici SAD pričaju o potrebi da se očuva mir, kažu da mogu slušati, ali ne žele više da nameću rješenja. Njihova spoljna politika je najviše usmjerena na ekonomsku saradnju - istakla je predsjedavajuća i srpski član Predsjedništva Željka Cvijanović.
Primjer su i sarajevski mediji , koji u zapećak guraju poruke nove američke administracije, a u prvi plan stavljaju tzv. non pejper, pa i stavove bivšeg ambasadora Sjedinjenih Država, koji pominje kako raspad BiH ne može proći mirno.
- To su recidivi prošlosti. Oni kad vide bivšeg šefa mirno stoje. Ne znaju ništa. Tu treba tražiti i razloge zašto muslimani ne žele da pregovaraju ili razgovaraju uopšte. Oni to rade jer nisu sposobni da bez mentora bilo šta urade - kaže Milorad Dodik.
- Oni su, ipak, manjina i očito nisu čuli riječi potpredsjednika SAD DŽej-Di Vensa kad je rekao da je u gradu, odnosno Vašingtonu, sad novi šerif. Mi smo to u Republici Srpskoj odlično razumjeli i želimo dobru saradnju sa SAD koja će biti na dobrobit svih u BiH, bez favorizovanja jednih, a kažnjavanja drugih - ističe Cvijanovićeva.
Drugačiji pristup Amerike, ali i Evropske unije prema BiH očekuje i zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Dragan Čović. Nada se da više nismo pod njihovim nadzorom kao ranije i da su se umorili od BiH.
- Јedno su vrijeme ovdje imali jako izražen interes. Slali su dosta jake ljude koji su ovdje u biti predstavljali vlast. Kad bi oni kazali da usvojimo neki zakon, mi bismo to usvojili. Ne možemo tako funkcionirati - rekao je Dragan Čović, zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda.
Poruke iz Sjedinjenih Država koje je zamjenik državnog sekretara Landau prenio u ime američkog predsjednika i njegove administracije su ohrabrujuće i za Srbiju i za Republiku Srpsku, smatra srpski ministar inostranih poslova Marko Đurić. Takođe boraveći u Dejtonu na brojnim sastancima, i sa demokratama i republikancima čuo je mnogo pozitivnih tonova kako prevazići političku krizu u BiH.
- Upravo uz snažnu podršku Dejtonskom sporazumu zahtijevamo da se strane odnose jedna prema drugoj sa poštovanjem i da se otvorena pitanja rješavaju isključivo kroz unutrašnji dijalog, a ne kroz bilo kakvu vrstu nametanja - naglasio je Marko Đurić ministar inostranih poslova Srbije.
To izgleda još nisu shvatili ni pojedini u Evropskoj uniji. Pa i dalje guraju neke neobavezujuće papire kako bi pokušali stvoriti pritisak na Republiku Srpsku i Srbiju. Ali američka podrška i insistiranje na dogovoru u BiH čini se poremetio im je planove.
- Njemačko-francuski dvojac koji je dominirao u EU nema više uticaj kao nekad, ali non pejper je prosto sredstvo pritiska jer on stvara atmosferu u kojoj se stalno ponavlja kako je Republika Srpska ta koja krši mir i stabilnost u Bosni. To nije tačno jer Republika Srpska uglavnom djeluje defanzivno - rekao je Predrag Marković direktor Instituta za savremenu istoriju.
- Poruke iz Amerike su ono što BiH treba najmanje posljednja dva desetljeća. A to je unutrašnji konsenzus i rušenje raznih prijepora oko kojih je međunarodna zajednica stvorila više problema nego što je bilo medijator i posdrednik stvari koje nismo riješili - kaže Zoran Krešić novinar Večernjih novosti.
Ne treba da brine što evropske institucije pojačavaju svoju propalu politiku i pokušavaju tvrdoglavo da je provedu, kaže predsjednik Dodik. Republika Srpska je preživjela, politički i ekonomski stabilna, spremna na razgovore, nema namjeru da se preda. Zvanični Vašington prekinuo je iživljavanje zabluda političkog Sarajeva i stranih intervencionista.