

Košarac: Biće nastavljena podrška ruralnim zajednicama

Košarac je rekao da je ovaj projekat realizovan uspješno, a da će podrška ruralnim zajednicama biti nastavljena.
- ANC projekat je realizovan u 11 opština Republike Srpske, Federacije BiH FBiH i Brčko distrikta, a nakon njegove uspješne realizacije, podrška ruralnim zajednicama biće nastavljena kroz novi "ProBio" projekat, koji se odnosi na promovisanje lokalne bioraznolikosti kroz inovativne akcije na prirodnoj osnovi u poljoprivredno-prehrambenom sektoru - izjavio je Košarac novinarima na Јahorini.
Košarac je dodao da projekte ANC i "ProBio BiH" Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara realizuje u saradnji sa Agromediteranskim institutom iz Barija, a uz podršku Ministarstva spoljnih poslova i međunarodne saradnje Italije i Italijanske agencije za razvojnu saradnju.
Prema njegovim riječima, projekat "ProBio BiH" biće sproveden u 20 lokalnih zajednica u Republici Srpskoj, FBiH i Brčko distriktu, ukupne vrijednosti 2,6 miliona evra, i biće orijentisan na one kulture koje su specifične za te lokalne zajednice kako bi unaprijedili tu vrstu proizvodnje i radili na ruralnom razvoju.
Košarac je rekao da postoje i druge lokalne zajednice koje iskazuju interesovanje da se uključe u projekte u poljoprivredi zajedno sa strukturama Republike Srpske i FBiH, čija je ustavna nadležnost, između ostalog, i da sprovode određene projekte.
- Na zajedničkom nivou radićemo svi i ubuduće kako bismo definisali okvirnu strategiju razvoja poljoprivrede i ruralnih područja, koja čine sintezu strategija Republike Srpske, FBiH i Brčkog. BiH ima vidljive potencijale i šanse za budući razvoj i u oblasti agroturizma, ruralnog turizma - istakao je Košarac, koji je i zamjenik predsjedavajuće Savjeta ministara.
Košarac je poručio da će Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara biti u kontaktu sa međunarodnim finansijskim i drugim organizacijama iz tog sektora i doprinijeti da se obezbijede sredstva za sprovođenje projekata iz oblasti ruralnog razvoja i njegove održivosti.
Direktor Italijanske agencije za razvojnu saradnju iz Tirane Stefanija Vicakaro kaže da joj je drago što je prisustvovala završnoj konferenciji o projektu ANC BiH, jer je ova agencija zaslužna za sve projekte na Balkanu.
- Uključeni smo u 14 projekata koji se tiču životne sredine, prevencije katastrofa, kulture, razvoja poljoprivrede. Što se tiče projekata ruralnog razvoja, koji su od izuzetne važnosti, trenutno imamo četiri takva projekta u BiH - rekla je Vicakarova.
Ona je napomenula da je danas održana završna konferencija za projekat ANC BiH sa 80 učesnika i početak realizacije projekta promovisanja lokalne bioraznolikosti inovativnim akcijama na prirodnoj osnovi u poljoprivredno-prehrambenom sektoru u BiH "ProBio BiH".
Vicakarova je rekla da je njima važno da budu uz cijeli razvojni proces ovih projekata i zato je bitno u njih uključiti i lokalne zajednice, a ne samo vladajuće strukture.
Fabricio Kontento, predstavnik Mediteranskog agronomskog instituta iz Barija, koji je i realizator projekta, rekao je da ova međunarodna organizacija djeluje u cijelom svijetu, a okvir njenog djelovanja su projekti iz oblasti ruralnog i održivog razvoja, poljoprivrede, ekonomičnosti vode i digitalizacije.
On je naveo da su još 2018. godine u BiH sproveli neke projekte jer slušaju potrebe lokalnih zajednica u Republici Srpskoj i FBiH tako da će nastaviti da im pružaju podršku.
Kontento je napomenuo da su u okviru ANC BiH podržali 11 opština u BiH i radili na razvoju strategije ruralnog razvoja, dok će tokom projekta "ProBio BiH" ciljati na valorizaciju biodiverziteta u svim uključenim opštinama, ali i nekim novim opština.
- Postoji mnogo izazova, ali se sve prevazilazi dijalogom i ljudskim odnosom - istakao je on.
ANC BiH je finansiralo Ministarstvo inostranih poslova i međunarodne saradnje Italije putem Italijanske agencije za razvojnu saradnju, a sproveo ga je Mediteranski agronomski institut u Bariju u saradnji sa Ministarstvom spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara i relevantnim institucijama na svim nivoima u BiH.
Projekat je sprovođen u Berkovićima, Bratuncu, Donjem Žabaru, Glamoču, Rudom, Bužimu, Goraždu, Fojnici, Kupresu, Posušju i Brčko distriktu, a osim investicija u infrastrukturu i opremu urađena je i sveobuhvatna socioekonomska analiza 109 opština u BiH, te obučena 62 stručnjaka u Italiji.