

Pucnjava u kampu Blažuj kod Sarajeva otvorila brojna pitanja: Otkud migrantima oružje? (VIDEO)

Prvo što sam čuo bili su pucnji, svjedoči Amar Avdagić iz Blažuja koji je i pozvao policiju na mjesto oružanog okršaja migranata.
- Kada sam izašao vani vidio sam veliku grupu migranata kako bježe na sve strane. Vidio sam da je jedan bio ranjen, jedan je pao, drugi pokušao da pomogne - kaže Avdagić.
Tokom noći na ljekarsku obradu primljeno je šest lica – pet Avganistanaca i Pakistanac. Dva muškarca koja su smještena na Klinički univerzitetski centar u Sarajevu imaju povrede opasne po život.
- Tokom noći je saslušano više svjedoka, a nekoliko osoba je na kriminalističkoj obradi u statusu osumnjičenog. Do ovog trenutka dva muškarca, oba državljani Avganistana lišeni su slobode zbog krivičnog djela pokušaj ubistva. Јedan je 1999, a drugi 2003. godište - rekla je Mersiha Novalić portparol MUP-a Kantona Sarajevo.
Nije ovo nikakva novina – odavno smo suočeni sa bezbjednosnim problemom migrantskih kampova gdje se zadržavaju migranti različitih etničkih grupa i međusobno se sukobljavaju, ocjena je stručnjaka za bezbjednost.
- I svaka od tih grupa ima svog šefa i jednostavno kao neki zakoni pozemlja tu da funkcionišu. Njima je obezbijeđena i hrana i odjeća, za sve drugo je potreban novac koji njima ne nedostaje, jer je pravilo onaj koji skupi preko 10 hiljada evra taj može da se nada da će krijumčarskim kanalima doći do Njemačke što jeste krajnja destinacija - navodi Predrag Ćeranić dekan Fakulteta bezbjednosnih nauka Banjaluka.
Da postoje organizovane grupe koje se bave prebacivanjem migranata iz BiH ka zemaljama Evropske unije, za koje je to unosan biznis i koje, kako bi ga zadržali, ne prezaju ni od čega, potvrđuju i u Službi za poslove sa strancima. Dileme odakle migrantima vatreno oružje nema….
- Sve informacije koje mi imamo proslijeđujemo našim policijskim agencijama unutar BiH. Mi smo i u zadnjih nekoliko mjeseci dostavili određene informacije i o licima koja se bave i načinom na koji dolaze do oružja. Oni ne donose naoružanje izvan BiH, dakle to naoružanje sigurno se nabavlja u BiH - kaže Žarko Laketa direktor Službe za poslove sa strancima BiH.
Ćeranić dodaje da oružje dobijaju preko različitih krijumčarskih kanala i da će onaj ko traži oružje, on će ga u BiH naći.
Osim o porijeklu oružja, istraga bi trebalo da utvrdi i kako su oružje unijeli u kamp i da li je riječ o sukobu Avganistanaca i Pakistanaca ili o migrantskim kriminalnim aktivnostima. Šta god se utvrdilo činjenica je da se ovom pitanju mora posvetiti mnogo veća bezbjednosna pažnja.