latinica  ћирилица
29/05/2025 |  20:52 | Autor: RTRS

Promovisan "Prijedorski bukvar - prilika za lirika"

U prijedorskom Pozorištu promovisan je "Prijedorski bukvar - prilika za lirika" autora Mirjane Bulatović i Zorana Stanića u organizaciji Fondacije "Nikola Baroš".
Prijedorski bukvar - Foto: RTRS
Prijedorski bukvarFoto: RTRS

- Zanimljivo je da sam na putu kući u Beogradu, mi smo išli kombijem, pet pisaca je bilo u kombiju, sa svojim kolegom sam sjedila pozadi, iako se nismo dugo vidjeli i to nam je bila prilika da se ispričamo, imala sam potrebu da pišem. Do Beograda sam stigla sa tri pjesme, a onda naredna tri dana napisala po devet, kao da je Nikola to sve vodio s neba - ispričala je pjesnikinja Mirjana Bulatović.

Bukvar sadrži 30 proznih tekstvova i 30 pjesama na svako slovo azbuke.

- Ovim je sad zaokružena ta neka prijedorska triologija koja sadrži bukvar osnovnih pojmova, bojanku i poeziju. Ta priča se može dalje razvijati, ali mi ništa ne idemo na silu, već samo onda kad nas ponese iz duše i kad znamo da će to obradovati djecu i njihove roditelje - istakao je Zoran Stanić.

Ilustracije je radila mlada slikara Nataša Bubalo.

Predsjednik Fondacije "Nikola Baroš", Zoran Baroš rekao je da ovim pokušavaju djecu dodatno uveseliti i pokloniti im nešto lijepo od pisane riječi pa na dalje.

U narednom periodu slijedi završetak projekta "Učionice na otvorenom" koja će biti sagrađena u dvorištu Osnovne škole "Dositej Obradović" koju je pohađao Nikola Baroš, dječak po kome je istoimena Fondacija i nastala.