

U Sarajevu otkrivena nelegalna proizvodnja dronova; Za šta se BiH naoružava, ko je odobrio i u koju svrhu? (VIDEO)

Košarac kaže da je glavni inspektor u Ministarstvu spoljne trgovine dobio nalog da napravi izvještaj i pokrene postupak pred nadležnim organima protiv odgovornih za nelegalnu proizvodnju naoružanja.
Dok se Republika Srpska i njeno rukovodstvo uporno optužuju da provociraju sukobe, u Sarajevu u zgradi Mašinskog fakulteta gdje je smještena ЈU Centar za napredne tehnologije proizvode dronove. Nelegalno, utvrdio je inspekcijski nadzor nadležnog Ministarstva spoljne trgovine. Tokom kontrole inspektori su pronašli šest bespilotnih letjelica.
- Svi dronovi su za operativnu za upotrebu, znači da lete. Testirani su na lokalitetu Betanija i sportski aerodrom Visoko - rekao je Staša Košarac, zamjenik predsjedavajućeg Savjeta ministara.
Inspekcijski nadzor uslijedio je nakon medijskih napisa o proizodnji dronova, oružja za ne daj Bože, slikanja sa puškama u čemu je prednjačio Zukan Helez. ЈU Centar za naprednu tehnologiju koju je osnovao Kanton Sarajevo u avgustu prošle godine sklopila je sporazum sa Ministarstvom odbrane vrijedan 20 milona maraka o razvoju bespilotnih letjelica.
- Te da će se bespilotne letjelice koristiti za potrebe Ministarstva odbrane u Savjetu ministara, u svrhu izviđanja, mapiranja, kontrole i drugih namjena. ЈU Centar za napredne tehnologije nema dozvolu federalnih institucija a one su obavezne po dobijanju rješenja bilo da je riječ o prometovanju ili proizvodnju da se upišu u registra ministarstva što takođe nisu učinili, jer nemaju dozvolu, a proizveli su šest dronova. Ovo je nezakonita proizvodnja i ozbiljan afera u FBiH - dodao je Košarac.
Pod plaštom tehnološkog napretka, izvjesno, dugo je skrivana tajna da se u Sarajevu proizvode dronovi koji su ključni u modernom ratovanju što pokazuje sukob u Ukrajini. Iz Republike Srpske očekuju adekvatnu reakciju pravosudnih institucija u suprotnom, ozbiljan bezbjednosni problem može eskalirati.
- Afera bez presedana, nelegalna prouzvodnja naoružanja u srcu Federacije, institucija finansirana javnim novcem proizvodi dronove bez ikakvih dozvola, sve uz dugovor sa MO. Ključno pitanje za šta se BiH naoružava, ko je odobrio i u koju svrhu? - zaključila je Sanja Vulić, član Zajedničke komisije za odbranu i bezbjednost u PS BiH.
Ministar odbrane Zukan Helez pravi se nevješt, tvrdi, nije upoznat da se dronovi proizvode u sarajevskom Centru za napredne tehnologije, ali kaže da zna koje kompanije u Federaciji ih prave i izvoze. Staša Košarac pak kaže da nikada od federalnog Ministarstva energije, rudarstva i industrije, iako je traženo, nisu dobili informaciju koje to kompanije imaju dozvole za proizvodnju dronova.