latinica  ћирилица
15/06/2025 |  13:25 | Autor: SRNA

Hiljade studenata u Velikoj Britaniji plagiralo radove uz pomoć vještačke inteligencije

Gotovo 7.000 studenata u Velikoj Britaniji koristilo je vještačku inteligenciju da bi plagiralo svoje radove, a eksperti upozoravaju da je to samo vrh ledenog brijega.
Čet DŽipiti (Foto: EPA-EFE/FILIP SINGER) -
Čet DŽipiti (Foto: EPA-EFE/FILIP SINGER)

Istraživanje koje je sproveo londonski "Gardijan" pokazalo je da su hiljade studenata proteklih godina zloupotrijebile "Čet DŽipiti" i druge alate vještačke inteligencije.

To znači da je nešto više od pet studenata na svakih hiljadu akademaca varalo koristeći vještačku inteligenciju između 2023. i 2024. godine.

Podaci do maja ove godine sugerišu da će taj broj ponovo porasti na oko 7,5 slučajeva akademskih prevara na hiljadu studenata.

U periodu od 2019. do 2020. godine, prije raširene dostupnosti vještačke inteligenicje, plagiranje radova činilo je skoro dvije trećine svih akademskih prevara, a ta pojava se intenzivirala tokom pandemije kovida.

Sa razvojem vještačke inteligencije, načini varanja su se promijenili, navodi list koji je kontaktirao 155 univerziteta kako bi dobio podatke o dokazanim kršenjima akademskog integriteta u posljednjih pet godina.

Istraživači na Univerzitetu Reding testirali su svoje sisteme procjene zloupotrebe vještačke intečigencije i utvrdili da u čak 94 odsto slučajeva takve vrste prevara prilikom pisanja akademskih radova ne budu otkrivene.

Profesor psihologije na ovom univerzitetu Piter Skarf rekao je da će sektor visokog obrazovanja morati da se adaptira na vještačku inteligenciju što predstavlja fundamentalno drugačiji problem, prenio je "Sputnjik".

On je upozorio da bi to mogao da bude samo vrh ledenog brijega, pošto detektovanje upotrebe vještačke inteligencije uopšte nije slično plagijatima, gdje se prepisani tekst može pronaći i potvrditi.

Kako je dodao, zbog toga je u situaciji gdje se sumnja na korištenje vještačke inteligencije, skoro nemoguće to dokazati, a tu je i problem da neki studenti ne budu pogrešno optuženi