latinica  ћирилица
30/06/2025 |  18:39 ⇒ 01/07/2025 | 06:55 | Autor: RTRS

NSRS o prijedlogu Deklaracije o migrantima: Odbaciti svaki plan o otvaranju migrantskih centara (VIDEO)

Narodna skupština Republike Srpske sutra će razmatrati prijedlog Deklaracije predsjednika Republike Milorada Dodika o migrantima, u čijem tekstu je navedeno da parlament kategorički odbacuje svaki plan otvaranja centara za smještaj migranata na teritoriji BiH, a naročito Srpske.
Narodna skupština Republike Srpske - Foto: RTRS
Narodna skupština Republike SrpskeFoto: RTRS

U tekstu Prijedloga deklaracije, odbacuje se inicijativa britanske Vlade, Evropske unije i njenih država članica, o uspostavljanju centara za migrante na teritoriji BiH i protivljenje bilo kakvom nasilnom naseljavanju migranata na prostoru Republike Srpske.

Najmanje pedeset hiljada migranata deportovati iz Ujedinjenog Kraljevstva u zemlje Zapadnog Balkana. To je zamisao zvaničnog Londona, Evropske unije i njenih država članica. Kako je i potvrđeno od britanskih vlasti, riječ je o licima, pretežno iz zemalja Bliskog Istoka, kojima je odbijen zahtjev za azil na Ostrvu. Ako nisu prihvatljivi njima, zašto bi bili prihvatljivi nama? Stav zvaničnika Srpske o tome je poznat. On bi mogao da bude i institucionalizovan ako u Parlamentu bude usvojena Deklaracija. Inicijativa za njeno usvajanje potekla je od predsjednika Milorada Dodika.

- Ne bi imali smisla ako ostanemo u BiH koju su namjerili da isporuče migrantima koji dolaze sa Bliskog Istoka, da preuzmu i prevladaju ovim prostorom. Zato su lomili Republiku Srpsku sve vrijeme da bi bila nesposobna da se brani i od takve najezde. Kome to danas nije jasno, on ništa ne razumije. Јa razumijem, zato se neće ovdje pojaviti - rekao je Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske.

U Deklaraciji se navodi da bi naseljavanje lica iz visokokonfliktnih zona, među kojima postoji animozitet, što su pokazali i brojni obračuni grupa migranata iz različitih zemalja, predstavljalo i dugoročan bezbjednosni rizik.

- Šta je 50.000 radilo sve ovo vrijeme u Britaniji? Zašto su pripremani? Da li oni nama daju u stvari obučene teroriste koji ovdje trebaju da izazovu rat? Dakle, za nas je ovo prioritetno bezbjednosno pitanje. Oni ne smiju ući u ovu zemlju i za njih moraju biti zatvorene granice - kaže DŽevad Galijašević, stručnjak za borbu protiv terorizma.

Migranti koji dođu u BiH uglavnom se koncentrišu u sarajevskom, a potom odlaze na područje Unsko–sanskog kantona. Upravo u tim kantonima, zabilježen je i povećan broj krivičnih djela.

- BiH s teškom mukom se nosi sa svim problemima koje migrantski talasi donose i nu u kom slučaju nisu potrebni novi, oni s kojima ni službe bezbjednosi Velike Britanije ne mogu da izađu na kraj - ističe Predrag Ćeranić, dekan Fakulteta za bezbjednost Univerziteta u Banjaluci.

U informaciji koja će se naći pred poslanicima Narodne skupštine, policija će u narednom periodu intenzivno pratiti kretanje migranata na području Republike Srpske, sve radi zaštite lične i imovinske bezbjednosti građana i neće dozvoliti kretanje ilegalnih migranata bez nadzora. Da bi adekvatno odgovorili na migrantsku krizu, Vlada je još u avgustu 2018. godine formirala Koordinaciono tijelo za praćenje kretanja ilegalnih migranata preko teritorije Srpske.