

Dodik: Srpska nije i neće biti centar za neuspjele migracione politike drugih država (VIDEO)

- Imajući u vidu iskustvo i procese koji se odvijaju, kao i značajan broj migranata koji prolaze ovuda i idu ka Evropskoj uniji, došli smo u jedan novi proces. Onda kada je Merkelova, kao kancelar Njemačke, pozvala migrante da dođu u EU, bili smo svjedoci masovnog egzodusa sa Bliskog istoka, iz Afrike i drugih krajeva - rekao je Dodik.
Dodaje da je tokom tog perioda Republika Srpska je trpjela pritisak migranata koji su ugrožavali bezbjednost.
- Stanovništvo se osjećalo nesigurno. Nema sastanka koji održavamo na terenu a da se ne ukazuje na strah od migranata koji se smještaju u napuštenim objektima. Postoje i dokazi o napadima na imovinu i ljude - poručuje Dodik.
Predsjednik Srpske je dodao da je Republika Srpska brzo reagovala i tražila da se, u okviru Srpske, otvore centri koji bi bili distributivni i prolazni.
- Međutim, od nas se zahtijevalo da obezbijedimo centre za duži boravak, kao i neke oblike zapošljavanja migranata. Kasnije su upućeni i zahtjevi da se njihova djeca upisuju u škole. To je za nas bio alarm da se osnuju punktovi i da se takav prilaz odbije - naglasio je Dodik.
Poručuje da se Vlada kontinuirano bavi problemom migranata. Vidljivo je da taj problem traje, da nije riješen i da se pojavljuje u novom obliku koji bi mogao ugroziti opstanak naroda na ovim prostorima.
- Prepoznajući opasnost, smatram da moramo djelovati preventivno i odrediti način na koji će se Republika Srpska odnositi prema ovom pitanju u cijeloj BiH. Bez obzira na nacionalnu i vjersku pripadnost, iskustva koja smo stekli tokom prve faze boravka migranata – kada su ovdje boravili pokušavajući da pređu granicu i odu ka EU – sada pokazuju da ulazimo u novu fazu. Ona podrazumijeva da se pravno i sporazumno uredi pitanje njihovog boravka na ovim prostorima - rekao je Dodik.
Vlada Republike Srpske se kontinuirano bavi problemom migranata.
— Milorad Dodik (@MiloradDodik) July 1, 2025
Vidljivo je da taj problem traje, da nije riješen i da se pojavljuje u novom obliku koji bi mogao ugroziti opstanak naroda na ovim prostorima.
Prepoznajući opasnost, smatram da moramo djelovati preventivno i… pic.twitter.com/8arTIJazld
Narodnim poslanicima je poručio da informacije koje im je dostavio jasno pokazuju da vlasti Srpske rade odgovoran posao.
- Republika Srpska jasno iznosi svoj stav o ovim pitanjima. Nemamo nikakve nacionalne niti druge pretenzije, ali imamo pravo da uređujemo stanje, odnose i druge aspekte na sopstvenoj teritoriji. Pitanje migracija je nadležnost Bosne i Hercegovine, ali imajući u vidu da Srpska mora da ima svoj stav – i da smo mi faktor odlučivanja na nivou BiH – našao sam za shodno da ova tema bude na dnevnom redu Skupštine, kako bismo izrazili preventivno svoj stav i jasno ukazali drugima na opasnost - naglasio je Dodik.
Dodaje da su vlasti Srpske od početka znali da migrantska kriza prijeti da postane velika opasnost.
- Ne želim nikoga pojedinačno da ističem, ali je činjenica da je Savjet ministara ranije donio tajnu odluku da se u Srpskoj formiraju tri kampa – što govori o tome koliko su se sami donosioci bojali ovog pitanja i koliko nisu uvažavali Republiku Srpsku - zaključio je Dodik.
Dodik je istakao da Srpska nije i neće biti centar za neuspjele migracione politike drugih država.
U tekstu Prijedloga deklaracije o odbacivanju inicijativa Vlade Velike Britanije, EU i njenih država članica o uspostavljanju centara za migrante na teritoriji BiH i protivljenju bilo kakvom nasilnom naseljavanju migranata na prostoru Srpske, navedeno je da Narodna skupština odbacuje sve moguće akte, razgovore, planove ili memorandume koji bi bez saglasnosti Srpske uveli BiH u takve procese.
- Narodna skupština Republike Srpske posebno upozorava na opasnost da ovakvi planovi predstavljaju kontinuitet nastojanja da se dugoročno izmijeni demografska struktura na prostorima Republike Srpske, putem tihe islamizacije i usmjeravanja migranata isključivo na srpska područja, kao što je pokazano u selu Lipa u blizini Bihaća - ističe se u dokumentu, koji razmatra parlament Srpske.