

Župljanin: Ne smiju se zatvarati oči pred stradanjem Srba u Podrinju

Župljanin je istakao da niko drugi, osim Srba, ne želi da zna, niti čuje za ovoliko stradanje i ovoliku žrtvu, te ukazao da za strane političke elite postoji samo Srebrenica.
- Za njih nema empatije ni u "brojnim svjetskim i bjelosvjetskim humanitarcima", nema ni kod ostalih u BiH, ali, što je najgore, nema ni interesa u pravosuđu BiH, koje bi trebalo da ima isti odnos prema svim žrtvama, ma iz kog naroda dolazile - rekao je Župljanin Srni povodom predstojećeg obilježavanja 33 godine od stradanja Srba u Podrinju.
Župljanin je ukazao da se u BiH samo srpskom narodu osporava pravo na obilježavanje sjećanja na srpska stradanja, zbog čega je važno širiti istinu o događajima u proteklom ratu ne samo u BiH, već u cijelom svijetu, te je prenositi mlađim pokoljenjima.
On je naglasio da su Srbi, za razliku od svih drugih u BiH, poštovali svaku žrtvu, ma iz kog naroda dolazila, te da ni na koji način ne ometaju nikoga ko obilježava na bilo koji način sjećanje na stradanja svog naroda.
On je rekao da srpski narod i ove godine mora ukazati na nepravdu, mora pokazati da srpske žrtve nikada neće i ne smiju biti zaboravljene i da sjećanje na srpske žrtve niko nikada ne može zabraniti.
- Važno je da Srbi pokažu i sebi i svima drugima da se srpske žrtve moraju poštovati. Ko želi mir i suživot mira to prihvatiti. Ne mogu se zatvarati oči pred stradanjem Srba u Podrinju i samo govoriti o stradanju Bošnjaka u Srebrenici - istakao je Župljanin.
On je naglasio da sve žrtve moraju imati jednako pravo na poštovanje, te da se Srbi ne protive odavanju počasti žrtvama drugih naroda, ali traže puno poštovanje i pravdu za žrtve srpskog naroda.
- To je jedini put za dugotrajan mir, suživot, a na kraju i jedini put za opstanak BiH onakve kakva je definisana međunarodnim ugovorom - Dejtonskim mirovnim sporazumom. Bez toga ćemo se još dugo vrtiti u začaranom krugu selektivne i pravde i empatije. Mržnja koja dolazi sa jedne strane najopasnije je maligno tkivo BiH, koje će na kraju uništiti i samu BiH - ukazao je Župljanin.
On je napomenuo da su zarad budućnosti, kakvu srpski narod zaslužuje, potrebni sabornost i okupljanje, poštovavanje vlastite istorije, njegovanje kulture sjećanja i čuvanje Republike Srpske.
Župljanin je istakao da se Republika Srpska i srpski narod moraju uvijek sjećati i nikada ne zaboraviti svih koji su u temelje Republike Srpske ugradili svoje živote i dali sve što su mogli dati, a posebno se moraju dostojanstveno obilježavati sjećanja na masovna stradanja Srba, poput onog u Podrinju.
- U suprotnom nećemo imati budućnost kakvu srpski narod zaslužuje. To je još jedan razlog zašto moramo bezuslovno sačuvati Republiku Srpsku, njene institucije i njenu imovinu - poručio je Župljanin.
U Bratuncu će u sbotu, 5. jula, biti obilježene 33 godine od zločina nad 3.267 Srba iz srednjeg Podrinja, a cjelodnevni program pod sloganom "Zločin bez kazne" počeće Svetom arhijerejskom liturgijom koju bi u Crkvi Uspenja Presvete Bogorodice trebalo da služi Njegova svetost patrijarh srpski Porfirije.
Pomen se daje svim srpskim žrtvama iz srednjeg Podrinja i Birča u Odbrambeno-otadžbinskom ratu, a organizuje se povodom 33 godine od velikog stradanja Srba na Petrovdan 1992. godine u selima oko Srebrenice i Bratunca, kada je ubijeno 69, a zarobljena su 22 vojnika i civila, od kojih niko nije preživio.
Muslimanske jedinice iz Srebrenice su tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata najčešće napadale srpska sela na najveće pravoslavne praznike, a na Petrovdan 1992. godine napale su sela Zalazje, Biljaču, Sase i Zagone ubijajući sve što su stigli, pljačakajući i paleći srpsku imovinu.