

Ispovijesti preživjelih o stradanju Srba u Podrinju: Sela sistematski uništavana, stanovnici masovno ubijani (VIDEO)

Samo u ljeto i jesen 1992. i početkom 1993. godine zapaljeno je više od 50 srpskih sela u okolini Srebrenice i Bratunca.
Ubijeno je 47-oro djece.
Ovo su samo neka od svjedočenja porodica preživjelih.
Komšije, muslimani iz Glogove i Blječeve, 20. jula 1992. godine, u Magašićima kod Bratunca počinile su jedan od najgnusnijih zločina, ubili su četiri žene koje su tog dana radile na njivama, a selo zapalili.
Aleksandar Lončarević iz Bratunca izgubio sestru Ljiljanu koja je bila trudnica u šestom mjesecu trudnoće.
- I poslije 33 godine ja čekam pravdu i tražim pravdu i nadam se da ću je dočekati, moji roditelji nisu dočekali, umrli su, pričaću svojoj djeci ako ja ne istrajem oni će naslijediti - rekao je Aleksandar Lončarević.
Tužilaštvo BiH 2019. godine donijelo je odluku o obustavi istrage koja je tada vođena za ubistvo osam mještana među kojima je i Aleksandrova sestra. I to, kako je navedeno, zbog nedostatka dokaza. Porodice su se žalile ali je žalba odbijena.
- Ko je ubio moju sestru iako se zna imena i prezimena sve a ja sam dobio presudu - kaže Lončarević.
Ovo su inserti iz filma "Suze anđela" koji govori o ubistvu 12-godišnjeg Slobodana Stojanovića, dječaka iz Donje Kamenice. Јednom od 47-oro ubijene srpske djece.
Slobodana je u julu 1992. godine u naselju Kamenicakod Zvornika ubila Elfeta Veseli, pripadnik Diverzantskog voda takozvane Armije BiH.
- To dijete je ubijeno samo što je srpsko djete inače nije bilo drugog povoda nikom nije učinilo zlo, zarobljeno, mučeno, patolog S. Stanković je to dobro iskazao a dobila je mizernu kaznu koju ne želim ni da ponavljam kad odsluži dvije trećine možda će uskoro i izaći iz zatvora - ističe Staka Petrović, Organizacija porodica poginulih i zarobljenih boraca i nestalih civila grada Zvornika.
Trideset i tri godine prošle su od kada je u Bratuncu pala granata i ubila šestogodišnjeg Vladimira Gajića.
Tog dana sa položaja tzv armije BiH iz Srebrenice i Glogove ispaljeno je 11 minobacačkih granata na ovu stambenu zgradu, gdje osim civila nije bilo nikakvih vojnih ciljeva.
Posebno su zloglasni srebrenički logori za Srbe kroz koje je prema evidenciji udruženja logoraša prošlo više od stotinu Srba, mnogima se i danas gubi svaki trag. Posebno zloglasan je bio logor "Pilićarnik" u Potočarima.
U znak sjećanja na sve stradale srpske žrtve u Bratuncuu subotu 5. jula patrijarh Porfirije služiće svetu arhijerejsku liturgiju i parastos za gotovo 3500 žrtava.