

Potpisan memorandum o saradnji između opštine Brod i Memorijalnog centra Republike Srpske

Ova saradnja podrazumijeva formiranje stručnog tima koji će raditi na prikupljanju i snimanju svjedočanstava članova porodica poginulih i nestalih civila i vojnika, kao i drugih pojedinaca čije životne priče svjedoče o stradanju srpskog naroda u proteklom ratu.
- Nažalost, na teritoriji Broda je postojao značajan broj logora za Srbe, i danas na ovom području živi ogroman broj ljudi koji mogu posvjedočiti o srpskim stradanjima, tako da ćemo zajedničkim naporima u što kraćem vremenskom periodu pokušati da snimimo što veći broj svjedočanstava koji će biti dio integralne baze Memorijalnog centra Republike Srpske i muzeja posvećenog stvaranju Republike Srpske - pojasnio je Bojić.
On je dodao da će prikupljeni materijal biti dostupan i opštini Brod, kako bi lokalna zajednica imala mogućnost da, u skladu sa resursima, organizuje sopstvenu izložbenu postavku. Cilj je da posjetioci Broda kroz autentična svjedočanstva steknu uvid u stradanja i istorijska dešavanja na ovom području.
- Brod je izuzetno važna opština uzimajući u obzir istorijska dešavanja u Brodu. Niz aktivnosti smo već uradili kada pričamo o snimanju svjedočanstva, a u saradnji sa opštinom smo formalizovali sve ono što nas očekuje u budućnosti - kazao je direktor Memorijalnog centra Republike Srpske.
Bojić je takođe podsjetio da Memorijalni centar Republike Srpske ima nekoliko strateških ciljeva, od kojih je jedan od najvažnijih upravo sistematsko prikupljanje i čuvanje svih dostupnih svjedočanstava o stradanjima srpskog naroda, prije svega na teritoriji Srpske.
Načelnik opštine Brod Milan Zečević je ovaj projekat ocijenio istorijski značajnim i izrazio zadovoljstvo što opština Brod ima priliku da aktivno učestvuje u njegovoj realizaciji.
- Zahvaljujem se gospodinu Bojiću i njegovoj ekipi na velikom poslu koji su uradili i koji će tek da urade. Opština Brod će rado participirati i dati sve od sebe da pomogne da se ovaj projekat što efikasnije i brže dovede do kraja - naveo je Zečević.
Naglasio je da je Brod jedna od najstradalnijih i najrazrušenijih opština i mjesto gdje je službeno završena operacija Koridor.
- Od ranog proljeća, pa do 7. oktobra 1992. godine ovdje su se dešavale raznorazne strahote, a i nakon toga naši stanovnici, civilne žrtve rata i vojnici su preživjeli određene stvari koje, vjerujemo, da ćemo kroz ovaj projekat dokumentovati i naći načina da edukujemo buduće generacije, a i mi da se podsjetimo teškog vremena iza nas da se to više nikada ne ponovi - zaključio je načelnik opštine Brod.
Potpisivanju memoranduma prisustvovali su i Isidora Graorac, predsjednica Republičke organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila, kao i predstavnici Memorijalnog centra Republike Srpske, Boračke organizacije Brod, Opštinske organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila, Udruženja veterana odbrambeno-otadžbinskog rata i Udruženja žena žrtava rata iz Broda.