

Amerika podigla rampu: Prvi efekti sporazuma Kine i SAD

Simens, Sinopsis i Kejdens, koji zajedno "drže" najveći dio kineskog tržišta takozvanog softvera za automatizaciju elektronskog dizajna, saopštili su da ih je Vlada SAD obavijestila da ograničenja izvoza uvedena u maju više nisu na snazi i da nastavljaju sa prodajom na kineskom tržištu pružajući podršku kupcima, prenosi Fajnenšel tajms.
Ove najave dolaze nedjelju dana nakon što su SAD i Kina potpisale trgovinski sporazum kojim su carine smanjene sa nivoa od čak 145 odsto u aprilu.
Ograničenja u vezi sa softverom koji se koristi za projektovanje poluprovodnika Vašington je uveo kao dio paketa ograničenja koja su uticala i na izvoz mlaznih motora i etana. Uvedene su nakon što je Kina stopirala isporuke rijetkih zemnih elemenata, ključnog sastojka za proizvodnju elektronike i odbrambene opreme, kao dio svoje odmazde na američke tarife.
Fajnenšel tajms je ranije objavio da Bijela kuća razmatra ublažavanje ograničenja u vezi sa čipovima ako Peking ubrza izvoz rijetkih zemnih elemenata, prije razgovora u Londonu koji su okončani potpisivanjem sporazuma prošle nedjelje.
Kina je prošlog petka saopštila da su dvije zemlje "dodatno potvrdile" detalje londonskih razgovora.
Ove tri kompanije proizvode skoro sav svjetski softver za automatizaciju elektronskog dizajna (EDA), koji koriste dizajneri i proizvođači za razvoj i testiranje nacrta za nove generacije poluprovodnika.
Njihova proizvodnja čini oko 80 odsto kineskog tržišta elektronskih uređaja, prema podacima jedne konsultantske kuće sa sjedištem u Šangaju, iako Peking nastoji da proizvodi potpuno domaće najsavremenije čipove.
Iako sektor u kojem su kompanije za automatizaciju elektronskog dizajna (EDA) čini samo 1,6 odsto globalne industrije poluprovodnika vrijedne 600 milijardi dolara, on predstavlja ključno usko grlo u lancu snabdijevanja. SAD godinama ograničavaju izvoz čipova i opreme za proizvodnju čipova, zbog zaštite nacionalne bezbjednosti.
Fajnenšel tajms je u junu objavio da je kineski antimonopolski regulator odložio odobrenje spajanja kompanije Sinopsis i proizvođača inženjerskog softvera "Ansis", vrijednog 35 milijardi dolara, nakon što je Vašington zabranio prodaju američkog softvera za dizajn čipova Kini.