latinica  ћирилица
03/07/2025 |  18:16 ⇒ 22:09 | Autor: RTRS

O nekažnjenom zločinu u Bratuncu svjedoče i mještani iz sela Bjelovac (VIDEO)

Početkom jula mještani podrinjskih sela okupljeni su u sabornom žalovanju za svojim najmilijima. Više od tri decenije nakon svirepih ubistava njihovih sinova, braće, muževa, kćerki, sjećanja sve više bole, jer nema ni kazne za počinioce zločina, niti pravde za žrtve. O nekažnjenom zločinu svjedoče i mještani bratunačkog sela Bjelovac, a njihova svjedočenja, kao i snimci u prilogu, mogu biti uznemirujući.
Selo Bjelovac - Foto: RTRS
Selo BjelovacFoto: RTRS

Bjelovac, selo nadomak Bratunca, jedno je od najstradalnijih u Podrinju. Četrnaestog decembra 1993. godine, muslimanska vojska iz Srebrenice opkolila je selo i ubila 68-oro mještana. Nisu poštedjeli ni žene ni djecu. Slavki Matić ubijeni su muž i dvije kćerke – Snežana i Grozdana. Svjedočila je i pred Haškim tribunalom u predmetu protiv Nasera Orića, ali ni tijela djevojaka ubijenih u kući u kojoj su rođene nisu bile dovoljan dokaz za osuđujuću presudu.

- Nađem muža, ovdje ispred ima ova neka jabuka tu ispred ove vode pumpe, tu sam njega našla mrtvoga. Stariju kćerku Snežanu pored stepenica, ali mi nema ove mlađe, a rečeno mi je da je ubijena i ona. Јa tamo u kupatilu nađem je, ona mrtva.  Oni su nju pogodili na stepenicama i ona je do kupatila i umrla. Taj dan kad su moje izginule, 14 žena je ubijeno i troje maloljetnika Slobodan Petrović, Miladinović Čedo, Vučetić Milenko - rekla je Slavka Matić.

I kuća Filipovića zavijena je u crno. Ko nije ubijen na kućnom pragu odveden je u logor u Srebrenici. Za 56 dana u logoru, iako su bili ranjeni, mučeni i izgladnjivani nisu imali nikakvu medicinsku pomoć.

- Taj dan su mi ubili supruga Dragana, njegovog oca Dragoljuba, a svekrvu Dostanu, jetrvu Miru i dvoje dece Oliveru i Nemanju odveli su u logore. Nemanji Filipoviću bilo je sedam mjeseci, a Oliveri tri godine. Tog jutra spas u našoj kući potražio je i dječak Brano Vučetići tom prilikom i on je odveden u logor - kaže Radojka Filipović, predsjednica Opštinske organizacije porodica zarobljenih nestalih i poginulih boraca Bratunac.

U molitvama se pominje i 48 mještana Јežestice ubijenih na Božić 1993. godine. Među njima je i tada 37-ogodišnji muž Anđe Đukanović. Tražila je njegove posmrtne ostatke među ekshumiranim tijelima i nakon dva mjeseca sahranila ostatke kostiju za koje i danas ne vjeruje da pripadaju njenom mužu tim više što je vidjela da su svi pokojnici bili raskomadani i unakaženi.

- Ili su sječene ruke ili uveta, ili klani ispod guše, ispod vrata, dva brata, znam ih obadva, u jednog odsječena ruka, bio mu sat na ruci i odsječena desna šaka, i jedan isto komšija mi, njemu je opet oguljena glava. Meni je to ostalo u očima i ne mogu da izbrišem, nijedan nije čitav - rekla je Anđa Đukanović.

Čak i kada je istina poznata, pravosuđe je ostalo nijemo , a najveći broj istraga, koje su navodno započete, ostao je čak i bez podizanja optužnice za počinioce zločina nad Srbima srednjeg Podrinja.

- Mnogobrojni zločini, masovni koji su se desili na ovom, prostoru su zadokumnetovani, nalaze se u Tužilaštvu BiH ali oni skupljaju prašinu u ladicama, svjesno i namjerno čekaju da počinioci zločina i svjedoci pomru, da nestanu materijalni dokazi, i sve ove godine to zaista i rade i mi zato za Bratunac, za sve zločine koji su počinjeni, pa i za Bjelovac, gdje je za jedan dan ubijeno 68 Srba nemamo nijednu pravosnažnu sudsku presudu - istakla je Radojka Filipović.

U subotu, 5.jula , na groblju u Bratuncu, patrijarh srpski Porfirije služiće paratsos za 3.267 ubijenih Srba, nakon čega će obraćanjem zvaničnika Srpske i Srbije, biti obilježena godišnjica muslimanskog zločna nad Srbima u srednjem Podrinju i Birču.