

Specijal: Obilježavanje stradanja Srba u srednjem Podrinju i Birču (VIDEO)

Viktor Nuždić, vršilac dužnosti direktora Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica, kaže da je 28 stratišta zabilježeno je u Podrinju 1992. godine, u kojima je smrtno stradalo najmanje četvero ili više lica srpske nacionalnosti.
- Nažalost kontinuitet zločina nad Srbima trajao je tokom cijelog vijeka. Isto tako Sud BiH samo je legalizovao ove zločine, pošto ništa nije poduzeo da se krici privedu pravdi, kako bi zadovoljili ovozemanjsku pravdu. Prisutni su dupli aršini, a sve je krenulo još od Haškog tribunala, a kasnije je sve prebačeno na Sarajevo - istakao je Nuždić.
Aleksandar Lončarević iz Bratunca, koji je 12. jula 1992. godine izgubio sestru koja je tada bila trudnica u šestom mjesecu trudnoće, čeka 33 pravdu i neće odustati.
- Tražiliu su je i moji roditelji, umrli su nisu dočekali, a ja ću je tražiti dok sam živ. Јedna starija žena je preživjela taj zločin, i sve je ispričala, tako da znamo ko su počinioci zločina. Sve žrtve moraju iste, pravda ma kakva bila na kraju mora pobijediti - rekao je Lončarević.
Radomir Pavlović, ratni doktor u Bratuncu, i autor više knjiga stradanja Srba na ovom području, kaže da su Srbi za navodne zločine oko Srebrenice dobili preko 1.000 godina kazni, i da je to velika nepravda.
- Isto što nam se dešavalo prije 100 godina, imamo i danas. Neprijatelji su potpuno isti. Sada su čak otišli i korak dalje pokušavajući da nas proglase genocidnim narodom. Međutim, činjenice kažu da je na području Bratunca i Srebrenice spaljeno 150 srpskih sela. Drina je poslije Јaseniovca najveća grobnica srpskog naroda u 20. vijeku - naglasio je Pavlović.
Milan Јolović Legenda, komadant Specijalne jedinice "Vukovi s Drine", kaže da je najveće stratište pored sarajevskog upravo podrinjsko stratište.
- Cilj je bio da se Podrinje očisti od Srba, i u Prvom, i u Drugom svjetsakom ratu, pa tako i u posljednjem Odbrambeno-otadžbinskom ratu. Najmagičnija riječ u srpskom jeziku je jedinstvo, jer upravo ono spašava naš narod. Imali smo u ratu vojno i političko jedinstvo, i zato smo uspjeli da sačuvamo naš narod. Nažalost, bilo je zločina, ali kao narod smo opstali na ovim prostorima - istakao je Јolović.
Branimir Kojić, iz Organizacije porodica poginulih iz opštine Srebrenica, ističe da je važno da se narod okuplja u Bratuncu, kako bi njegovao kulturu sjećanja, jer mladi naraštaji nisu dovoljno upoznati sa razmjerima tragedije u srednjem Podrinju i Biraču.
- Nisam nikoga vidio od stranih ambasada, jer srpske žrtve su za njih žrtve drugog reda. Njima je danas vrućina, ali neće im biti 11. jula kada bude obilježavanje u Potočarima. Slikama na putu barem ćemo ih malo dodirnuti, nek vide istinu onakva kakva je zaista. Sledeće godine ćemo se potruditi da im postavimo i fotografije zločinaca - naglasio je Kojić.
Obilježavanje stradanja Srba u srednjem Podrinju i Birču možete pratiti i na našem portalu i Јutjub kanalu.
U Bratuncu se danas obilježava 33 godine od zločina nad 3.267 Srba iz srednjeg Podrinja i Birča, počinjenog tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata od strane pripadnka tzv. Armije BiH.