

Ukidanje pritvora Dodiku velika pobjeda Srpske; Pravnim argumentima dokazana besmislenost potjernice (VIDEO)

Dok zvaničnici Srpske poručuju da je takvo rješenje bilo jedino moguće, otrovne strelice prema Dodiku, ali i Sudu ponovo su poletjele iz smjera sarajevske i trojke iz Republike Srpske.
Umjesto da ova odluka bude povod i za spuštanje tenzija, čini se da slijedi novo zaoštravanje. Počeli su pritisci i na Sudsko vijeće uoči izricanja drugostepene presude u postupku koji se protiv predsjednika Dodika vodi zbog nepoštovanja odluka Kristijana Šmita.
Tužilac Vedrana Mijović ističe da je osumnjičeni samoinicijativno pristupio sa braniocem, ispitan je od strane tužioca, sačinjen je zapisnik o ispitivanju osumnjičenog i time su se stekli uslovi da se mjera pritvora ublaži mjerom zabrane.
Sudija Tatjana Kosović ističe da s obzirom na ono rješenje pritvor je bio određen samo iz razloga nedostupnosti osumnjičenog državnim organima.
- Tako da je predložena mjera zabrane, gdje je osumnjičeni obavezan da se javi u policijsku stanicu Laktaši svake dvije sedmice. Smatram da je to u redu - rekla je Kosović.
U prvoj reakciji na ovaku odluku Suda BiH, Dodik je za našu televiziju rekao da se ne osjeća slavodobitno, nego umorno zbog svega.
Tražeći način kako da bude riješena situacija, koja već duže vrijeme opterećuje političku scenu odlučio je, kaže, da se dobrovoljno javi u Tužilaštvo i Sud BiH i da iskaz u predmetu „Napad na ustavni poredak“, koji je otvoren protiv njega, Nenada Stevandića i Radovana Viškovića.
I danas ponavlja da je ta odluka isključivo politički motivisana.
- Svi znate da je proces bio politički motivisan i da Sud i Tužilaštvo BiH nisu predivđeni Ustavom BiH, tako da je i moj odlazak tamo bio isključivo politički motivisan - rekao je Dodik.
Za zvaničnike Republike Srpske ovakva odluka Suda BiH jedini je logičan i ispravan potez.
Sve što se dešavalo u prethodnom periodu u sudskim procesima protiv predsjednika Dodika nije bilo ništa drugo nego korišćenje pravosudnih institucija u političkoj borbi protiv Srpske, uz obilatu pomoć OHR-a i pojedinih stranih ambasada, ali sada se, kažu, situacija mijenja.
Predsjednik Vlade Republike Srpske, Radovan Višković zahvalio se ljudima iz Suda BiH.
- Hvala ljudima iz Suda BiH koji su smogli snage iz Tužilaštva da kažu da ne možemo mi suditi na osnovu odluka neizabranog zvaničnika kakav je Šmit. I to je bilo logično, mi smo to govorili već dvije godine - naglasio je Višković.
Srpski član Predsjedništva BiH, Željka Cvijanović dodaje da je ponosna jer zna da Republika Srpska zna da vodi politiku.
- Јa sam ponosna što RS zna da vodi politiku. Mi ne mrzimo i nećemo da mrzimo. Biće mnogo takvih dobrih stvari u budućnosti - naglasila je Cvijanovićeva.
I ova najava kao da je upalila crvene alarme u Sarajevu. Dok federalni premijer, Nermin Nikšić, sve pokušava predstaviti kao pobjedu BiH nad Dodikom, zbog njegovog dolaska u Tužilaštvo , ministar spoljnih poslova u Savjetu ministara, Elemedin Konaković, nije krio bijes zbog odluke suda.
Kaže da je sve urađeno uz pomoć saveznika, posebno kako je rekao "balija", bez kojih, tvrdi, nije moglo.
Već najavljuje da će na isti način tretirati i svaku presudu sudskog vijeća u drugostepenom postupku protiv predsjednika Dodika, koja ne bi bila osuđujuća.
- Pored ovog predmeta, u kojem, donekle, evo ganjaju ga, pa on došao sa advokatom, pa dao izjavu, se to povezuje sa drugostepenom presudom u kojoj je on prvostepeno osuđen na godinu zatvora i šest godina zabrane bavljenja politikom. I sada je to, zaista, logika u kojoj se ja kao čovjek pitam - jel mislite da bi Dodik došao samo onako da nema neki cjelokupan dogovor s nekim - rekao je Konaković.
Za razliku od federalne trojke, ona iz Republike Srpske kritiku nije usmjerila ka Sudu, nego ka predsjedniku Srpske. Tvrde da je Dodik, davanjem iskaza u Tužilaštvu, prekršio odluke Narodne skupštine i važeće zakone.
Predsjednik PDP-a Draško Stanivuković smatra da je vrijeme za promjene.
- Nema konstantnosti, nema nacionalne, nema državničke politike. Ovi ljudi su zreli da se mijenjaju, da postanu prošlost, kako bi naša Republika Srpska imala budućnost - rekao je Stanivuković.
Međutim, pravnik Ognjen Tadić kaže da je procjena Dodikovog tima da sada iskoriste mogućnost da pravnim argumentima razjasne besmislenost pritvora i potjernica, očito ispravna i da sve treba posmatrati kao dio političke borbe.
- Ovo je od početka politički proces i potpuno je logično da svaki oblik političkog manevra, koji doprinosi tome da se savlada, jeste legitiman od samog starta - naglasio je Tadić.
A ovaj, za Dodika uspješan, manevar razočarao je one koji već mjesecima prizivaju njegovo hapšenje.
Sada iz Sarajeva, tvrdnjama da ukidanje pritovora Dodiku predstavlja šamar BH pravosuđu, već stvaraju pritisak uoči drugostepene presude predsjedniku Srpske, u takođe političkom procesu.
Takva politika, kojoj je jedini cilj da sa političke scene skloni Dodika i time oslabi Republika Srpska neće proći i takva BiH nema budućnost, odgovor je zvaničnika Srpske.