latinica  ћирилица
06/07/2025 |  12:03 ⇒ 12:29 | Autor: RTRS

Macut: Srpska istorija svjedoči da se borba srpskog naroda za slobodu nikada nije gasila (VIDEO)

Srpska istorija svjedoči da se borba srpskog naroda za slobodu nikada nije gasila, istakao je premijer Srbije Đuro Macut u Nevesinju
Đuro Macut - Foto: ZIPAPHOTO/Borislav Zdrinja
Đuro MacutFoto: ZIPAPHOTO/Borislav Zdrinja

- Srpska istorija obilježena je bunama, ratovima, izbjeglištvom, ali borba za slobodu nikada se nije gasila. Nevesinjska puška svjedoči koliko je volja naroda za slobodom uvertirala van granica Balkana - istakao je on.

Dodao je da Nevesinjska puška je bila varnica za druge ratove.

- To je završna tačka u jednom od najznačajnijih perioda srpskog naroda - istakao je on.

- Kroz vijekove naš narod je neprestano tražio slobodu i često po cijenu najtežih žrtava. Cijeli 19. vijek kao da smo proveli na straži u vojnim rovovima želeći i snivajući oslobođenje i ujedinjenje. U Hercegovini iskra borbe za slobodom nikad se nije ugasila. Bune su dizane 1825. i 1858. godine, ali posebno se u pamćenju naroda urezala ona iz 1861. godine. Njegova borba postala je simbol otpora i težnje za pravdom - naveo je Macut.

Istakao je da je upravo Nevesinjska puška i, na kraju, Berlinski kongres predstavljaju polaznu i završnu tačku jednog od najznačajnijih i najburnijih perioda u istoriji srpskog naroda.

- To je bio prelomni istorijski luk od pobune jednog naroda do diplomatskog priznanja njegove državnosti na evropskom nivou. Međutim, umjesto pravde, velikim silama tog doba bili su važni njihovi interesi, pa su granice prekrajane, bez razumijevanja i pravednih težnji ljudi koji žive na Balkanu. Umjesto mira, mnoge odluke rađale su nove suglasice i zaoštravanja u odnosima među narodima. I danas, kada gledamo slične geopolitičke postupke, ne možemo se oteti utisku da svijet i dalje nije naučio lekcije iz tog doba. Da trajni mir ne može da se gradi bez istine, pravde i uvažavanja stradanja onih brojčno malih, ali ponositih naroda koji su svoju slobodu izborili žrtvom, a ne tuđem računu - zaključuje Macut.