latinica  ћирилица
07/07/2025 |  19:21 ⇒ 21:44 | Autor: RTRS

EU i dalje ćuti o ustaškom derneku u centru Zagreba (VIDEO)

Ustaški dernek u centru Zagreba, najveći profašistički skup od završetka Drugog svjetskog rata, početak rehabilitacije ustaškog pokreta - ovo su samo neke od ocjena nakon koncerta kontroverznog hrvatskog pjevača Marka Perkovića Tompsona u Zagrebu.
Koncert Tompsona, Zagreb (foto: EPA/ANTONIO BAT) -
Koncert Tompsona, Zagreb (foto: EPA/ANTONIO BAT)

Većina je saglasna da je koncert najmanje bio muzički događaj, upozoravajući da posljedice mogu biti dalekosežne.

Posebno zabrinjava ćutanje Evropske unije i državnog vrha Hrvatske na fašističke pozdrave i simboliku tokom koncerta.

Za premijera Hrvatske Andreja Plenkovića sve je bilo sjajno. Zasmetalo mu je, kaže, pretjerano reagovanje opozicije, koje je uporedio sa stavom predsjednika Srbije Aleksandra Vučića.

Prvi put od 1945. ovolika masa ljudi u Zagrebu uzvikivala je ustaški pozdrav, kaže za RTRS poznati advokat Anto Nobilo. Iako su svi, uključujući i hrvatske vlasti, znali da će se to dogoditi, niko nije preduzeo ništa da to bude spriječeno, a potom niko od hrvatskih zvaničnika, nije jasno ni osudio. I ono što je najparadoksalnije - Tompson za uzvikivanje ovog pozdrava neće odgovarati.

- Prije nekoliko godina, Visoki prekršajni sud zauzeo je pravno stajalište, apsolutno pravno neprihvatljivo, da izuzetno Tompson može, pjevajući "Bojnu Čavoglave", viknuti "Za dom spremni", jer je to pjesma nastala u ratu i da se tako pjevala od rata na ovamo - kaže Nobilo.

Iako to ne mogu biti razlozi da se legalizuje ustaški pozdrav, Tompson je, ispostavilo se "Za dom spremni", uzvikivao potpuno legalno. Zato je ovaj koncert još opasniji, jer je poslužio samo kao forma da se privuku mladi ljudi, u cilju nove radikalizacije i širenja fašističkih ideja, smatraju istoričari.

- Tu se jasno pokazalo raspoloženje nečega što bismo mogli da nazovemo većinskom Hrvatskom. Ono je otvoreno proustaško. Ne bi trebalo imati nikakvih iluzija o sadržaju pjesama tog izvođača, dovoljno je poslušati ih, vidjeti tu masovnu podršku koja je i opštenarodna i zvanična, od strane najvećih državnih organa - pojašnjva istoričar Miloš Ković.

A iz državnih organa Hrvatske - uglavnom muk. Za predsjednika Sabora Gordana Јandrokovića ovo je bio događaj koji širi ljubav, a ministar unutrašnjih poslova Davor Božinović zadovoljan je što je, u organizacionom smislu, sve proteklo u redu. Dešavanja sa koncerta osudile su tek opozicione stranke ljevice - Možemo i SDP.

- Umjesto da se javna pažnja i organizacija koncerta iskoriste kao jedinstvena prilika za snažno i jasno ograđivanje od svih oblika istorijskog revizionizma i ustašluka, svjedočili smo svjetskoj sramoti u kojoj su ekstremne poruke dobile državnu logistiku i izravnu podršku vrha vlasti - istakli su iz SDP-a.

O toj, svjetskoj sramoti, pisali su i brojni svjetski mediji. Tompsona uglavnom nazivaju ekstremnim desničarem, koji je poznat po otvorenim simpatijama prema hrvatskom pronacističkom marionetskom režimu iz Drugog svjetskog rata, a većina ih podsjeća da su njegovi nastupi zabranjeni u brojnim zemljama. U Hrvatskoj ne samo da nisu, nego se održavaju uz otvorenu podršku vlasti. Zbog toga se opravdano postavlja pitanje kakva se poruka šalje malobrojnim Srbima koji još žive u Hrvatskoj, ali i drugim manjinama.

- To je protivno svakoj slobodi, pogotovo manjinskih naroda u Hrvatskoj, poput srpskog. Ako je ovo Hrvatska nakon 35 godina, u kojoj će se puštati prostor za ovu vrstu poruka, onda sam zabrinut za stanje duha u Hrvatskoj i za njenu budućnost - kaže Milorad Pupovac, predsjednik SDSS-a i poslanik u hrvatskom Saboru.

Nobilo kaže da se hrvatska vlast zalaže za politički program država-porodica-katolička vjera.

- Čim spojite katoličku vjeru i državu, postavlja se pitanje - a šta je sa onima koji nisu katoličke vjere, a hrvatski su državljani. Da li su oni, moguće, građani drugog reda? - kaže Nobilo.

Sve viđeno poslalo je neprihvatljivu sliku o Hrvatskoj, kaže Nobilo. Sreća je samo, dodaje, što ekstremno desničarske stranke u Hrvatskoj još imaju minornu podršku na izborima, ali, nastavi li se ovako i to bi se, kaže, lako moglo promijeniti. A onda ulazimo u začarani krug, jer jedan ekstremizam uvijek, po principu domino-efekta, proizvodi drugi, zaključio je Nobilo.