

UŽIVO - NSRS o Zakonu o javnim preduzećima

Prenos zasjedanja pratite na RTRS plus i našem portalu.
Šef Kluba poslanika SNSD-a Srđan Mazalica rekao je da je poslanička rasprava o Nacrtu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o javnim preduzećima dobra polazna tačka za razgovor o unapređenju stanja i produktivnosti u tim firmama, ali i njihovoj boljoj kontroli, upravljanju i načinima da se prevaziđu postojeći problemi na tom planu.
Mazalica je poručio opozicionim poslanicima da bi trebalo da budu informisani i upućeni u punom smislu ukoliko žele da objektivno kritikuju stanje u javnim preduzećima.
Poslanik SNSD-a Ilija Tamindžija rekao je da brojna javna preduzeća imaju poteškoće, ali da njihov rad treba unapređivati uz uvažavanje objektivnih okolnosti.
Šef Kluba poslanika SDS-a Ognjen Bodiroga tvrdi da je za loše stanje i minuse u javnim preduzećima odgovorna aktuelna vlast i smatra da treba prekinuti sa praksom stranačkih zapošljavanja, te afirmisati sistem odgovornosti.
Šef Kluba poslanika PDP-a Igor Crnadak rekao je da je potrebna kontrola rada javnih preduzeća, koja bi, kako je naveo, trebala da budu profitabilnija.
-----
Prethodno je obavljena rasprava o Nacrtu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o podršci nezaposlenom roditelju četvoro i više djece u Republici Srpskoj, o Nacrtu zakona o izmjenama i dopuni Zakona o kulturi, kao i o Nacrtu zakona o dopunama zakona o unutrašnjem platnom prometu - građanska inicijativa.
U Nacrtu zakona o dopunama zakona o unutrašnjem platnom prometuse navodi se da banke imaju pravo da jednostrano raskinu ugovor o platnom računu samo ako je korišten nezakonito i otvoren na osnovu falsifikovanih isprava, ali ne i da zatvaraju račune lica i firmi koji su na listama sankcionisanih od trećih zemalja, koje nisu liste UN.
-----
Ministarka prosvjete i kulture Republike Srpske Željka Stojičić rekla je da Nacrt zakona o izmjenama i dopuni Zakona o kulturi donosi nova rješenja usmjerena ka unapređenju razvoja ove oblasti, te strateškom planiranju, modernizaciji i jačanju efikasnosti republičke kulturne politike.
Izmjenama se detaljnije uređuje raspodjela sredstava republičkim ustanovama kulture u skladu sa godišnjim programima rada i planovima finansiranja.
Obrazlažući ovaj akt u Narodnoj skupštini, Stojičićeva je navela da je on usmjeren i ka pojednostavljenju procesa i osiguravanju pravednije i transparentnije raspodjele sredstava na planu kulture.
Poslanik SNSD-a Nataša Kulašinac rekla je da je Nacrt zakona o izmjenama i dopuni Zakona o kulturi značajan za razvoj i napredak kulture u Srpskoj.
Poslanik SDS-a Mirjana Orašanin upozorila je da u vezi s ovim aktom ne treba dozvoliti centralizaciju i politizaciju kulture u Srpskoj, kao i da treba obezbijediti punu transparentnost.
-----
Ministarka finansija Republike Srpske Zora Vidović rekla je da zakonski mora biti riješeno da se ne smije nikada ugasiti račun bilo kojeg pojedinca preko kojeg prima svoj zarađeni dohodak.
- To će posebno biti tretirano novim zakonom o platnom prometu, ali i sada se to nalazi u našim zakonima - rekla je Vidovićeva tokom skupštinske rasprave o Nacrtu zakona o dopunama zakona o unutrašnjem platnom prometu, koji je pred parlamentom kao građanska inicijativa.
Šef Kluba PDP-a Igor Crnadak smatra da navedena inicijativa može da bude štetna za bankarski sistem u Republici Srpskoj.
- Može da donese mnogo problema našem funkcinisanju - rekao je Crnadak.
Poslanik SDS-a Mirjana Orašanin rekla je da bi jedno od rješenja u vezi s ovim zakonom bilo da se pronađe banka koja će obavljati platni promet i kada je riječ o licima koja su na američkim crnim listama.
Ona je dodala da se radi o osjetljivom pitanju sa aspekta banaka.
-----
Poslanici bi u nastavku redovne sjednice parlamenta Srpske trebali razmatrati i Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o podršci nezaposlenom roditelju četvoro i više djece u Srpskoj, te Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o javnim preduzećima.
Trebao bi biti razmatram i Konsolidovani izvještaj o izvršenju budžeta Srpske za prošlu godinu, kao i više izvještaja i prijedloga odluka.
Izvor: RTRS/Srna