latinica  ћирилица
08/07/2025 |  18:35 ⇒ 22:50 | Autor: RTRS

Tramp potpisao - carine od 30 odsto na svu robu iz BiH (VIDEO)

Na adresu Predsjedništva BiH stiglo je pismo američkog predsjednika Donalda Trampa sa obavještenjem da će na proizvode iz BiH prilikom uvoza u Sjedinjene Države od 1. avgusta biti naplaćivana carina od 30 odsto, odvojeno od sektorskih carina. Dok ekonomisti već kalkulišu koliku će štetu pretprjeti privrednici, predsjedavajuća Predsjedništva Željka Cvijanović kaže da za nju ova odluka nije iznenađujuća i da je BiH još jednom pokazala da je neuspješna zemlja. Ministar Staša Košarac kaže da su za to direktno odgovorni predstavnici sarajevske "Trojke", koji su pokazali da ne žele saradnju sa Trampovom administracijom.
Kontejneri sa robom (Foto: EPA-EFE/RONALD WITTEK, ilustracija) -
Kontejneri sa robom (Foto: EPA-EFE/RONALD WITTEK, ilustracija)

Od 1.avgusta BiH naplaćivaćemo carine od 30 odsto na sve proizvode poslate u Sjedinjene Države, a ako BiH povisi carine, mi ćemo uvesti i dodatne. Osnovna je to poruka pisma koje je Tramp adresirao na Predsjedništvo . To što je rok za uvođenje carina pomjeren za 1. avgust, mnogi tumače kao Trampovu namjeru da ostavi dodatno vrijeme za eventualni dogovor.

- Napravili smo dogovor sa Ujedinjenim Kraljevstvom. Napravili smo dogovor sa Kinom. Blizu smo da napravimo dogovor sa Indijom. Sa drugima smo se sastali, i mislimo da nećemo moći da postignemo dogovor. Pa im samo pošaljemo pismo – ako želite. Ako želite da učestvujete, morate. Ovo je ono što morate da platite - rekao je Donald Tramp, predsjednik SAD.

Iz ovoga je lako zaključiti da je BiH u grupi zemalja sa kojima nije bilo moguće postići dogovor. To nije iznenadilo srpskog člana predsjedavajuću Predsjedništva, Željku Cvijanović, koja kaže da je BiH i ovaj put pokazala da je neuspješna zemlja, jer, zbog opstrukcija iz Sarajeva, nije na vrijeme poslato pismo namjere o eventualnom dogovoru sa američkom administracijom.

- Moguće je da se radi o namjernoj političkoj opstrukciji u okviru institucija BiH, jer je ona evidentno neuspješna država u kojoj se ništa ne prepoznaje ako je za opšte dobro i ako nije za obračun sa drugima pod motom "napada na ustavni poredak". U svakom slučaju, institucije i predstavnici Republike Srpske su još prije par mjeseci jasno izrazili svoj stav da je ovo pitanje neophodno regulisati sa SAD - smatra Cvijanovićeva

A prijedlog iz Republike Srpske bio je da roba iz Sjedinjenih Država bude potpuno oslobođena carinskih davanja, odnosno da bude uvedena nulta carinska stopa, što bi, bila dobra osnova za pregovore.

- Sarajevu ne smetaju nulte stope na uvoz proizvoda iz nekih evropskih zemalja, ali smeta ako je u pitanju Amerika koja ima drugačiju politiku prema zapadnom Balkanu, prije svega, Republici Srpskoj - kaže Vojin Mijatović ministar privrede i preduzetništva Republike Srpske.

Apsolutno ne razumiju globalna kretanja, navodi Staša Košarac ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara.

- Cijenimo da su potpuno zarobljeni u stavove EU, koja sigurno, putem Evroske delegacije, izražava negativan pristup tome što smo mi imali za ambiciju da, kroz pismo namjere, zagovaramo ugovor o slobodnoj trgovini sa SAD - dodaje on.

Paradoks je, da će zbog takve politike, najviše štete pretprjeti upravo privrednici iz Federacije, jer najveći obim izvoza iz BiH u SAD imaju kompanije namjenske industrije sa udjelom od čak 60 odsto od ukupnog izvoza. Do sada je ta roba carinjena po stopi od 12 odsto, a od sada će biti opterećena po carinskoj stopi od 30 odsto.

- Mi nemamo neku veliku robnu razmjenu kao BiH, pogotovo Republika Srpska. FBiH u jednom segmentu ima određeni izvoz i ta stopa će se odraziti upravo na taj segment proizvodnje – znači metalska i namjenska, industrija kompozitnih materijala i eksploziva - smatra Aleksandar Ljuboja generalni sekretar Područne privredne komore Banjaluka.

Košarac je naglasio da će mnoge odgovore na ova pitanja i ovakva kretanja, "Trojka" morati dati u Federaciji.

Iako je politika Trojke pogubna po domaći privredni sektor , Republika Srpska će nastaviti da traži modele kako bi obezbijedila bolji aranžman za domaće privrednike u spoljnotrgovinskom prometu sa Sjedinjenim Državama, jer je riječ o izuzetno važnom i strateškom partneru, zaključio je Košarac.