latinica  ћирилица
08/07/2025 |  20:09 ⇒ 20:18 | Autor: SRNA

SM: Donesena odluka o traženju međunarodne pomoći u gašenju požara

Savjet ministara donio je danas odluku o traženju međunarodne pomoći za zaštitu i spasavanje u gašenju požara.
Savjet ministara - Foto: Ustupljena fotografija
Savjet ministaraFoto: Ustupljena fotografija

U dopunjenoj odluci na sjednici navodi se da će međunarodna pomoć biti tražena samo u slučaju kada svi raspoloživi kapaciteti u BiH, uključujući vatrogasne jedinice, resurse civilne zaštite, Oružane snage BiH i druge nadležne službe na svim nivoima vlasti, budu u potpunosti angažovane i kada procjena situacije ukaže na to da BiH vlastitim resursima nije u mogućnosti efikasno da odgovori na prijetnju.

Donošenjem odluke omogućava se traženje međunarodne pomoći za zaštitu i spasavanje, u vidu vatrogasnih snaga, sredstava i letjelica za gašenje požara, zbog povećanog rizika od izbijanja i širenja velikih požara u BiH, saopšteno je iz Savjeta ministara.

Nadležne institucije i tijela u BiH bez odgađanja su dužni da sprovedu sve potrebne procedure radi njenog prijema.

Međunarodna pomoć za gašenje požara može se tražiti od svih država s kojima BiH ima potpisane sporazume i memorandume o saradnji u području zaštite i spasavanja, kao i putem Mehanizma civilne zaštite EU, navodi se u odluci.

Nadležna tijela za civilnu zaštitu u BiH primaju međunarodnu pomoć za gašenje požara.

Finansijska sredstva potrebna za prijem međunarodne pomoći iz ove odluke biće obezbijeđena iz sredstava tekuće budžetske rezerve, o čemu će Savjet ministara donijeti posebnu odluku.

Savjet ministara je utvrdio i uputiće Predsjedništvu BiH Prijedlog amandmana broj jedan na Ugovor o finansiranju između BiH, Republike Srpske i Evropske investicione banke od 20. decembra 2019. godine, koji se odnosi na Mjere zaštite od poplava Republike Srpske, s osnovama za njegovo zaključivanje, a za potpisnika je predložen ministar finansija i trezora u Savjetu ministara.

Ovim amandmanom produžava rok za povlačenje sredstava do 20. decembra 2025. po ranije zaključenom kreditu, kojim je bilo ugovoren period realizacije ovog projekta od septembra 2019. do januara 2023. godine.

Savjet ministara utvrdio je Prijedlog amandmana broj jedan na Ugovor o finansiranju između BiH i Evropske investicione banke od 28. decembra 2020. godine, za dionicu Koridora "Pet ce" Medakovo - Poprikuše s osnovama za njegovo zaključivanje.

Amandmanom se procijenjeni troškovi za realizaciju ovog projekta uvećavaju i sada iznose 722 miliona evra u odnosu na prvobitno predviđenih 391 miliona evra, s tim da se vlastita sredstva finaniranja s 51 milion evra povećavaju na 166 miliona evra, te se uvode dva granta Investicionog fonda za zapadni Balkan u iznosu od 79, odnosno 137 miliona evra.

Istovremeno se produžava period sprovođenja ovog projekta do 31. decembra 2027. godine, umjesto ranijeg roka do kraja 2025.

Na taj način obezbijeđen je nastavak realizacije strateškog projekta izgradnje dionice Medakovo – Poprikuše na Koridoru "Pet ce", navodi se u saopštenju.

Prijedlog amandmana jedan na Ugovor o finansiranju s osnovama za njegovo zaključivanje biće dostavljen Predsjedništvu BiH u dalju proceduru odlučivanja, a za potpisnika je predložen ministar finansija i trezora u Savjetu ministara. /kraj/ljč/ab/foto/video

Rast izvoza u prvom kvartalu za 5,96 odsto

Ukupna robna razmjena u BiH u prvom kvartalu ove godine iznosila je 11,30 milijarde KM, što je rast za 5,96 odsto u odnosu na isti period prošle godine.

U analizi, koju je pripremilo Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa, a koju je danas Savjet ministara usvojio, navedeno je da je od ukupne robne razmjene prvog kvartala vrijednost izvezene robe bila 4,12 milijardi KM, a uvezene 7,18 milijardi KM, dok je spoljnotrgovinski deficit iznosio 3,07 milijardi KM.

Izvoz u zemlje EU iznosio je 3,04 milijarde KM, što je za 5,18 odsto više nego u prvom kvartalu 2024. godine, dok je uvoz iznosio 4,19 milijardi KM, što je za 3,06 odsto više u odnosu na isti period prošle godine.

Najviše robe, u prva tri mjeseca, BiH izvezla je u Hrvatsku 717,76 miliona KM, Njemačku 611,87, Srbiju 454,77 miliona KM, Austriju 397,11 miliona KM, Sloveniju 336,71 milion KM i Italiju 302,96 miliona KM.

Najviše robe uvezeno je iz Njemačke, Italije, Srbije, Kine, Hrvatske, Turske i Slovenije.

Najveću pokrivenost uvoza izvozom u prvom kvartalu ove godine BiH ima s Austrijom 153,50 odsto, Slovenijom 128,88 odsto i Hrvatskom 105,83 odsto, saopšteno je iz Savjeta ministara.

Na današnjoj sjednici usvojen je i izvještaj Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa o primjeni i efektima odluke o privremenoj suspenziji i privremenom smanjenju carinskih stopa kod uvoza određene robe.

Usvojeni izvještaj odnosi se na period do kraja prošle godine, a Savjet ministara u izvještajnom periodu donio je 12 odluka o privremenoj suspenziji i privremenom smanjenju carinskih stopa kod uvoza određene robe od stupanja na snagu Zakona o carinskoj tarifi.

Robe na koje se odnose ove odluke uključuju materijale i sirovine koje koriste domaći proizvođači u vlastitoj proizvodnji, a koji se ne mogu nabaviti na domaćem tržištu u količinama i kvalitetom potrebnim za proizvodnju gotovih proizvoda.

Ukupno 29 privrednih subjekata koji posluju u okviru metaloprerađivačke industrije ostvarilo je korist na osnovu tih odluka, 28 kompanija u tekstilnoj i industriji kože i obuće te namještaja, 18 korisnika u području elektroindustrije, njih 12 u području hemijske industrije, dok je pet kompanija koristilo odluku o privremenoj suspenziji i smanjenju carinskih stopa u prehrambenoj industriji, te po jedna u drvoprerađivačkoj i grafičkoj industriji.

Rezultat primjene odluke jeste značajan rast ulaganja kod korisnika odluke, koje je u prošloj godini iznosilo 165.801.325 KM, a ukupni prihodi kompanija oko dvije milijarde KM, uz rast vrijednosti izvoza od 242.130.088 KM, saopšteno je iz Savjeta ministara.

Zakon o mjernim jedinicama u BiH usklađuje se s pravnom tekovinom EU

Savjet ministara utvrdio je danas Prijedlog zakona o mjernim jedinicama u BiH radi harmonizacije sa zakonodavstvom EU u tom području uz tehničke korekcije Kancelarije za zakonodavstvo Savjeta ministara.

Odredbama ovog zakona, koji je predložio Institut za mjeriteljstvo BiH, uređuju se zakonske mjerne jedinice u BiH, njihovi nazivi i simboli, područja i način primjene i obaveza njihove upotrebe u BiH, te vrši usklađivanje s pravnom tekovinom EU, a sve s ciljem bolje zaštite potrošača i slobodnog tržišta, saopšteno je iz Savjeta ministara.

Prijedlogom zakona, koji nosi oznaku `EI`, definisane su zakonske mjerne jedinice koje se obavezno koriste pri upotrebi mjernih instrumenata, pri izračunu rezultata mjerenja ili indikacije mjerne veličine u područjima zakonskog mjeriteljstva, privrede, javnog zdravstva, javne bezbjednosti i za administrativne svrhe.

Nadzor nad primjenom ovog zakona sprovode Institut za mjeriteljstvo BiH i nadležne inspekcijske službe.

Prijedlog zakona o mjernim jedinicama biće dostavljen Parlamentarnoj skupštini BiH na razmatranje po skraćenoj proceduri.

Trenutno važeći zakon donesen je 2001. godine i nije usklađen sa zakonodavstvom EU iz područja mjernih jedinica.

Na prijedlog Ministarstva pravde usvojena je u novom tekstu Strategija Savjeta ministara za stvaranje podsticajnog okruženja za razvoj civilnog društva 2025.- 2029. godine s Akcionim planom za njeno sprovođenje za period 2025.-2026. godina.

Ovo je prvi strateški dokument u ovom području kojim se želi obezbijediti efikasno podsticajno okruženje za civilno društvo, s fokusom na stimulisanje partnerstva s institucijama BiH, radi kvalitetnijih javnih politika i poboljšanih usluga građanima.

Izradi Strategije prethodila je analiza stanja koja je u obzir uzela nadležnosti Savjeta ministara i raspoložive finansijske i ljudske resurse te rok sprovođenja ove strategije.

Troškovi aktivnosti planiranih Akcionim planom 2025.-2026. godine iznose 789.000 KM, a sredstva su planirana budžetom institucija BiH i putem projekta EU četiri Civilno društvo Delegacije EU u BiH.

Na sjednici je usvojen Akcioni plan Savjeta ministara za sprovođenje inicijative "Partnerstvo za otvorenu vlast" za period 2025.-2027. godine, koji je predložilo Ministarstvo pravde, fokusirajući se na aktivnosti kojima se odgovara na potrebe građana u pogledu unapređenja transparentnosti i digitalne transformacije.

U ovom akcionom planu naglasak je na otvaranju podataka putem koordinacije razvoja ekosistema otvorenih podataka, antikorupciji, značaju regulisanja pitanja stvarnog vlasništva, kao i procjeni rizika ranjivosti nevladinih organizacija od zloupotrebe pranja novca i finansiranja terorizma, unapređenju budžetske transparentnosti te digitalnoj transparentnosti i transformaciji državne uprave modernizacijom njenih usluga.

Akcioni plan podrazumijeva održivost sprovedenih mjera koje su ambicioznije postavljene u odnosu na one definisane prethodnim planom i usklađene su s drugim procesima reforme javne uprave.

Ukupno je planirano 10 mjera i 30 aktivnosti koje će biti sprovedene do 31. avgusta 2027. godine, izuzev onih koji se provode u kontinuitetu.

Savjet ministara utvrdio je danas prijedlog osnova za vođenje pregovora radi zaključivanja sporazuma o saradnji u području odbrane sa Vladom Egipta.

Na današnjoj sjednici utvrđen je i biće Predsjedništvu BiH dostavljen izvještaj o pregovorima radi zaključivanja sporazuma o unaprjeđenju i zaštiti investicije BiH i Saudijske Arabije, s predloženom izmjenom mandata idelegacije za pregovore, koje je pripremilo Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa.

Savjet ministara je, na prijedlog Ministarstva pravde, donio odluku o formiranju Organizacionog odbora za organiziranje ministarske konferencije EU - Balkan iz oblasti sigurnosti i pravosuđa, koja će biti održana u Sarajevu 30. i 31. oktobra.