

Blagojević: Iranska islamska revolucija je živa i zdrava u srcu Balkana; Grade novi Hezbolah u FBiH

Kolumnu Roda Blagojevića za Washington Times prenosimo u cijelosti:
Počalo je 1990-ih, kada je Iran učestvovao u ratu u BiH. Vodio je rat kroz podršku muslimanima kako bi u BiH uspostavio evropsku kopiju Hezbolaha u Libanu.
Iran je aktivno podržavao i isporučivao oružje džihadističkim borcima u bosanskom ratu protiv katoličkih Hrvata i srpskih pravoslavnih hrišćana. Naoružavao je muslimanske terorističke grupe poput mudžahedina, koji su se borili u BiH. Kasem Sulejmani je lično bio uključen u vođenje napora Korpusa islamske revolucionarne garde da nadgleda isporuku oružja u BiH. Iran je obučavao Al Kaidu u BiH, a dvojica njihovih pripadnika su se kasnije pridružila napadu na Sjedinjene Države, udarivši u Pentagon 11. septembra.
Klintonova administracija je takođe bila svjesna ovoga.
Na kongresnim saslušanjima održanim u maju 1996. godine, zaključeno je da je Klintonova administracija gledala na drugu stranu dok je Iran isporučivao oružje teroristima u BiH.
Krajem prošlog meseca, vrhovni šiitski sveštenik u Iranu izdao je vjerski dekret kojim je objavljena "fatva" protiv predsejdnika Trampa i izraelskog premijera Benjamina Netanijahua.
Ajatolah Naser Makarem Širazi pozvao je muslimane širom svijeta da zauzmu stav, navodeći da svaka osoba ili vlada koja ugrožava vođstvo i jedinstvo globalne islamske zajednice treba da se smatra "ratnim vođom" podložnim pogubljenju. Najviši iranski sveštenik je potom na svom Iks nalogu objavio da agresija Islamske Republike neće biti ograničena na domaće neslaganje. Nagovijestio je planove za šire međunarodno, vjerski motivisano nasilje.
Budimo realni. Dok se ne postigne zadovoljavajuće rješenje u vezi sa iranskom sposobnošću proizvodnje nuklearnog oružja, Islamska Republika Iran ne napada samo svoj narod, već se i priprema za globalno nasilje u ime religije. Izrael, Sjedinjene Države i Evropa su glavne mete terorizma koji sponzoriše Iran.
Ali ovo ne bi trebalo nikoga da iznenadi. Terorizam, džihad i "fatva" koje sponzoriše Iran nisu ništa novo.
Od Islamske revolucije 1979. godine, kojom je uspostavljen režim, Iran je aktivno uključen u državno sponzorisani terorizam. Јedan od osnovnih prioriteta iranskog režima je izvoz revolucije u inostranstvo putem podrške terorističkim grupama i njihovim aktivnostima u drugim zemljama.
Tokom svoje burne istorije, Iran je strateški koristio terorističke grupe kao posrednike u svojoj spoljnoj politici, koristeći te grupe da bi ostvario uticaj širom Bliskog istoka i šire. Od dugogodišnje finansijske podrške Hezbolahu u Libanu do podrške milicijama u Iraku i Јemenu, iransko korišćenje posredničkih grupa oblikovalo je regionalnu dinamiku, podstaklo sukobe i predstavljalo složen izazov za globalnu bezbjednost.
Sa nedavnim porazom Hezbolaha u Libanu, Hamasa u Gazi i Asadovog režima u Siriji, Iran sada možda traži BiH kao sledeće mjesto za popunjavanje praznine i uspostavljanje svoje glavne baze operacija kako bi zamijenio Liban u izvozu terorizma.
Vjerovatnoća da se ovo dogodi je toliko realna da je prošlog mjeseca navela državnog sekretara Marka Rubija i ministra odbrane Pita Hegseta da pošalju pismo ministru odbrane BiH u kojem prete zemlji sankcijama i obustavom svih programa vojne saradnje ako SAD otkriju da sprovodi vojnu saradnju sa Iranom.
Ali ovo ne bi trebalo nikoga da iznenadi. Terorizam, džihad i fatva koje sponzoriše Iran nisu ništa novo.
Od Islamske revolucije 1979. godine, kojom je uspostavljen režim, Iran je aktivno uključen u državno sponzorisani terorizam. Јedan od osnovnih prioriteta iranskog režima je izvoz revolucije u inostranstvo putem podrške terorističkim grupama i njihovim aktivnostima u drugim zemljama.
Tokom svoje burne istorije, Iran je strateški koristio terorističke grupe kao posrednike u svojoj spoljnoj politici, koristeći te grupe da bi ostvario uticaj širom Bliskog istoka i šire. Od dugogodišnje finansijske podrške Hezbolahu u Libanu do podrške milicijama u Iraku i Јemenu, iransko korišćenje posredničkih grupa oblikovalo je regionalnu dinamiku, podstaklo sukobe i predstavljalo složen izazov za globalnu bezbejdnost.
Sa nedavnim porazom Hezbolaha u Libanu, Hamasa u Gazi i Asadovog režima u Siriji, Iran sada možda traži BiH kao sljedeće mjesto za popunjavanje praznine i uspostavljanje svoje glavne baze operacija kako bi zamijenio Liban u izvozu terorizma.
Vjerovatnoća da se ovo dogodi je toliko realna da je prošlog mjeseca navela državnog sekretara Marka Rubija i ministra odbrane Pita Hegseta da pošalju pismo ministru odbrane BiH u kojem prijete zemlji sankcijama i obustavom svih programa vojne saradnje ako SAD otkriju da sprovodi vojnu saradnju sa Iranom.
Američki nacionalni interesi biće daleko bolje zadovoljeni kada se neuspjeli Bajden-Obama-Klinton sporazum o smirivanju Irana napusti i zamjeni novim strateškim partnerstvom sa srpskim narodom na Balkanu. Partnerstvom koje bi bilo utemeljeno u istim judeo-hrišćanskim vrijednostima i u zajedničkim interesima koji čine temelj nepokolebljivog saveza Amerike sa Izraelom.
Ovo novo strateško partnerstvo učinilo bi svijet bezbjednijim mjestom.