latinica  ћирилица
09/07/2025 |  11:37 ⇒ 13:37 | Autor: RTRS

Kiša ugasila najveći dio požara na području Trebinja (VIDEO)

Slaba kiša, koja je rano jutros pala na području Trebinja, ugasila je najveći dio požarne linije. U sprečavanju aktiviranja vatre, angažovane su ekipe vatrogasaca, civilne zaštite i dobrovoljaca. Od ranog jutra aktivan je požar iznad sela Tulje, u Popovom polju, koji je izazvao udar groma.
Požari kod Trebinja - Foto: RTRS
Požari kod TrebinjaFoto: RTRS

Na padinama Leotara, sa južne strane, uprkos kiši, bili su ostali džepovi vatre, pa su od ranog jutra teren prečešljavali vatrogasci iz Trebinja, Lastve i dobrovoljci. Rano jutros ponovo je počeo da duva vjetar.

- Dio požariša je bio pristan na pet mjesta, po kvadrat, kao i jedan otvoreni plamen, da nismo na vrijeme reagovali vatra bi s enastavila širiti. Zbog terena koji je kršovit i nepristupačan posao nam je otežan - rekao je komandir Vatrogasnog društva Lastva, Miloš Vučurević.

Na gašelju ostatak požara, koji je uništio južnu stranu Leotara, bilo je angažovano četrnaest ljudi.

- Spuštali smo se pet sati, sa dobrovoljcima, svaka im čast,uradili smo veliki posao - istakao je vatrogasac Teritorijalne vatrogasno-spasilačke jedinice Trebinje, Vaso Dursun.

Vatrogasci kažu da za sada ne postoji opasnost od ponovnog aktiviranja vatre, ali će nastaviti da prate razvoj situacije. Požarna linija i sa sjeverne strane Leotara je ugašena.
Prema nezvaničnim procjenama, u posljednja četiri dana opožareno je oko četrnaest kilometara šume i niskog rastinja.

- Niko ne zna tačno kolika je dužina požarne linije. Kada se pogleda sa Leotara to je ogromno prostranstvo, a ne vidi se sve prema Trebijovima i Grkavcima - kaže Dursun.

Od ranog jutra gori i iznad sela Tulje u Popovom polju. Požar je izazvao udar groma. Vatrogasne ekipe premještene su na taj teren gdje će, uz pomoć helikoptera Uprave za vazduhoplovstvo MUP-a Republike Srpske, pokušati da zaustave širenje vatre.