

Graorac: Istina o srpskom stradanju da izađe na vidjelo

Graorčeva je rekla Srni da su pripreme za obilježavanja 30 godina od stradanja Bošnjaka u julu 1995. godine okrenute prema napadu i osudi srpskog naroda, a ne sjećanju na stradale, što se godinama ponavlja.
- Počev od omalovažavanja srpskih žrtava za čije smo se duše pomolili 5. jula i za koje nismo čuli nijednu riječ saosjećanja bošnjačkog korpusa, ali zato jesmo komentare na postavljene slike ubijene djece, žena, staraca, gdje su navodili da su to lažne, da su slike ubijenih vojnika i ostale neprimjerene laži - podsjetila je Graorčeva.
Graorčeva je podsjetila da je svjetlo dana ugledao još jedan "izvještaj o negiranju genocida", koji je slavobitno objavio Memorijalni centar u Potočarima, kao uvod u godišnjicu.
Od kad se objavljuje taj izvještaj, kaže, u njemu je ime Branimira Kojića, predsjednika Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Srebrenica, sa kojim su se neki autori ozbiljno pozabavili navodeći da mu "cilj nije suočavanje sa zločinima, već selektivna manipulacija žrtvama, radi negacija pravno utvrđenog genocida".
- Da li su igdje naveli da je iznio netačne podatke, informacije ili slično? Ne, namjera je da ga zastraše, da onemoguće da govori javno, ali u tome neće uspjeti. Ništa nisu demantovali jer se nije koristio paušalnim, već provjerenim informacijama - ocijenila je Graorčeva.
Ona je navela da su se tu našli i predsjednici Republike Srpske i Narodne skupštine Milorad Dodik i Nenad Stevandić, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, a prvi put i predsjednik Skupštine Srbije Ana Brnabić i gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković.
- U BiH ne vlada sloboda mišljenja i govora i ljudi, kao što je Kojić, moraju da imaju podršku i zaštitu svih nas, posebno institucija Republike Srpske, jer govoriti o stradanju Srba i boriti se da svjetlo nadvlada mrak u kojem se danas nalazi istina o srpskom stradanju u Podrinju je ogroman posao, posebno ako protiv sebe imaš mašineriju kao što je Memorijalni centar Potočari - naglasila je Graorčeva.
Napomenula je da se druga strana 30 godina poslije mora voditi donesenim presudama Haškog suda, koji je radio sve da presudi i osudi Srbe i za šta su krivi i za šta nisu.
Ona je istakla da će strane diplomate u Potočarima sutra iskazivati pijetet prema bošnjačkim žrtvama, zaboravljajući svjesno i namjerno na srpske, dok se ni od domaćih političara u BiH nije čula riječ poštovanja i razumijevanja.
Za porodice žrtava je važno, istakla je Graorčeva, da se zna istina, koja će kad-tad da dopre do ušiju i očiju cijelog svijeta.
- Do tada ćemo braniti uspomenu na naše žrtve i biti uz naše savremene `borce`, kao što je Kojić, koji se riječima i dokazima bore za istinu - poručila je Graorčeva.
U Memorijalnom centru u Potočarima sutra će biti obilježeno 30 godina od stradanja Bošnjaka iz Srebrenice u julu 1995. godine.