

Više od 500 migranata prebačeno sa Krita u Atinu

Migranti, koji se uglavnom sastoje od mladića, prebačeni su preko noći na teretni brod nakon što su grčke vlasti presrele njihov ribarski čamac. Servisni brodovi su im pomogli da se iskrcaju na kopnenu luku. Oni će biti poslati u pritvorske centre u blizini Atine.
Njihov transfer na kopno je naređen jer su improvizovani prihvatni centri na Kritu dostigli kapacitet, sa oko 500 novih dolazaka dnevno.
Premijer Kirijakos Micotakis saopštio je juče da će Grčka obustaviti obradu zahtjeva za azil za migrante koji dolaze morem iz Sjeverne Afrike na tri mjeseca.
Govoreći u parlamentu, Micotakis je istakao da Vlada planira da izgradi pritvorski centar na Kritu za migrante i da traži direktnu saradnju libijske i grčke Obalske straže kako bi se vratili brodovi koji napuštaju ovu sjevernoafričku zemlju.
- Ova vanredna situacija jasno zahtijeva vanredne mjere. Grčka vlada je odlučila da obavijesti Evropsku komisiju da će obustaviti obradu zahtjeva za azil – na početni period od tri mjeseca – za one koji dolaze morem iz Sjeverne Afrike - rekao je Micotakis.
On je upozorio da će migranti koji ilegalno uđu u Grčku biti pritvoreni.
- Grčka vlada šalje čvrstu poruku - put do Grčke se zatvara, a ta poruka je usmjerena na sve trgovce ljudima - naglasio je on.
Posljednja mjera se odnosi na dolaske migranata na Krit i preduzeta je tokom diplomatskih napetosti između EU i Libije oko saradnje u oblasti migracija.
Zvaničnici EU su ranije ove sedmice vraćeni iz istočne Libije nakon očiglednog neslaganja oko formata planiranih razgovora o ograničavanju prelaza.
Vlasti na Kritu se bore da obezbjede osnovne usluge, koristeći privremene objekte za smještaj migranata, prvenstveno iz Somalije, Sudana, Egipta i Maroka.