latinica  ћирилица
10/07/2025 |  18:18 ⇒ 22:07 | Autor: RTRS

Zapadni narativ o zločinu u Srebrenici ne prepoznaje srpsko stradanje (VIDEO)

Zapadni narativ o zločinu u Srebrenici svih ovih 30 godina ne prepoznaje srpsko stradanje i zločine nad Srbima, a zločin u Srebrenici izdignut je u odnosu na druge zbog političkih i strateških razloga, rečeno je u Beogradu na tribini o dešavanjima u Srebrenici 1995. godine.
Tribina u Beogradu - Foto: RTRS
Tribina u BeograduFoto: RTRS

Skup su, uz podršku Predstavništva Srpske u Srbiji, organizovali informativno-politički portali "Sve o Srpskoj" i "Fakti".

Razlozi zašto je u zapadnom narativu zločin u Srebrenici izdignut iznad drugih, jeste da se pred svojim narodima i političarima opravda ranije bombardovanje srpskog, ali i danas drugih naroda u svijetu, ocijenili su učesnici.

- Srebrenica je stvarno bila paradigma, ona je bila jedan od stubova globalizma i jednopolarizma. Srebrenica je bila potrebna da bi naknadno opravdala zapadni humanitarni intervencionizam - rekao je politikolog Aleksandar Pavić.

Događaji u Srebrenici 1995. godine i sve što se do danas u ovih 30 godina dešava na političkoj sceni, proizvod su zapadne konstrukcije Balkana, ocjenjuje profesor Srđan Perišić.

- Tako da je Srebrenica vješta metodologija kako Zapad da uspostavi kontrolu na Balkanu, tj. kako da Srbe kontroliše. Drugo je pitanje da li je u tome uspio - dodao je Perišić.

Šef Predstavništva Republike Srpske u Srbiji Mlađen Cicović dodao je da zapadni narativ o zločinu u Srebrenici svih ovih 30 godina ne prepoznaje srpsko stradanje i zločine nad Srbima.

Istoričari podsjećaju da su nad srpskim narodom na tom prostoru zločini počinjeni ne samo 90-tih godina, već i u Prvom i Drugom svjetskom ratu, kada je za vrijeme NDH u srebreničkom srezu stradalo više od 2.000 Srba.

- Od tih 2.262 žrtve jedna polovina su bila djeca mlađa od 15 godina, žene i starci od preko 70 godina, takođe pokazalo se da je polovina njih bila ubijena uglavnom hladnim oružjem - istakao je istoričar Nemanja Dević.

Na tribini je ukazano da predstavnici međunarodne zajednice svake godine dolaze u Potočare, a još nijednom nisu bili u Bratuncu, Kravici ili nekom drugom mjestu srpskog stradanja u BiH. Ni bošnjačkim žrtvama, kažu, ne dolaze što ih žale, već isključivo zbog svojih političkih i vojnih interesa.