latinica  ћирилица
11/07/2025 |  11:00 ⇒ 11:19 | Autor: RTRS

"Pozlata" šest kupola na srpsko-ruskom Hramu do kraja jula; Prva liturgija na Malu Gospojinu (FOTO)

Hram Preobraženja Gospodnjeg, koji je u izgradnji, biće jedna od najmonumentalnijih građevina u Banjaluci. Takvo je mišljenje svih koji su bili u prilici da vide pozlaćene kupole ispred crkve, koje bi trebalo da budu završene do kraja ovog mjeseca a nakon toga dignute i postavljene. Ruski i srpski majstori zajednički rade prema projektu Moskovskog građevinskog instituta, na izgradnji crkve koja je počela 2018.godine.
Kupole na ruskom hramu - Foto: RTRS
Kupole na ruskom hramuFoto: RTRS

- U građevinskom smo zamahu. Za dvedesetak dana trebalo bi da obložimo kupole a nakon toga ćemo ih podići i postaviti. Prva Sveta arhijerejska litugija u podignutom Hramu biće služena na praznik rođenja Presvete Bogorodice(Mala Gospojina), 21. septembra - kaže za Radio Republike Srpske protojerej Dragan Maksimović, starješina Hrama Hrista Spasitelja, koji je odgovorno lice za izgradnju Hrama u ime eparhije banjalučke.

Petorica ruskih radnika, od kojih su dvojica inžinjeri građevinastva, oblažu kupole pločama od pozlaćenog nehrđajućeg čelika a konstrukcije za kupole rad su domaćih majstora.

Kupole na srpsko-ruskom hramu (Foto: RTRS)

- Kupole su u obliku lukovice i veće su od onih na Hramu Hrista Spasitelja u Banjaluci , koje su u obliku polulopte. Kod naših hramova koje gradimo u moravskom stilu pravi se drvena konstrukcija na crkvi pa se nakon toga oblaže. Rusi željeznu konstrukciju kupole oblažu na zemlji, pa je nakon toga dižu na crkvu. Zvali smo ih da nam pomognu u tome- ističe inžinjer Nenad Stanišljević, nadzornik radova na srpsko-ruskoj crkvi koji je nadzor vršio i prilikom izgradnje Hrama Hrista Spasitelja.

Pozlaćenih kupola biće šest, od kojih jedna na zvoniku.

Kupole na ruskom hramu (Foto: RTRS)

Fasada je rađena u kamenu, kitnjasta i prilično komplikovana za rad ali Stanišljević kaže da su naši građevinci taj zadatak uspješno obavili.

Ono što nije vidljivo spolja je da se ispod čitavog kompleksa gradi kripta koja će biti ispod crkve i podzemna garaža koja će imati ulaznu i izlaznu rampu.

rkva je posvećena prazniku Preobraženja ali i svetorodnoj lozi Nemanjića i ruskom caru Svetom Nikolaju Drugom (Romanovu) a kao takva je i simbog srpsko-ruskog duhovnog jedinstva.U neposrednoj blizini Hrama gradi se i srpsko-ruski kulturni centar. Ideja o izgradnji zajedničke srpsko-ruskog duhovnog hrama postoji više od 100 godina i potekla je od srpskih intelektualaca koji su se školovali u Rusiji, među kojima je svojevremeno bio i Sveti Platon Banjalučki.

- Srbi sa ovih prostora koje su nasilno mobilisali Austrougari svjesno su se predavali ruskim vojnicima u Prvom svjetskom ratu i bili su tako dobro tretirani da su nakon povratka kući poželjeli da zablagodare Rusiji - podsjeća sveštenik Dragan Maksimović i posebno ističe žrtvu ruskog cara Nikolaja koji je izgubio carstvo nakon što je uveo Rusiju u rat, želeći da pomogne Srbiji koju je Austrougarska prethodno napala.

Hram Preobraženja Gospodnjeg, već sada poznat u narodu kao srpsko-ruska crkva, biće izuzetan duhovni doprinos ostvarenju te ideje. Duhovni i estetski ukras Banjaluke i Republike Srpske.