

Јajčević: U prvih šest mjeseci tri pokušaja ubistva

Јajčevićeva je za Srnu navela da je trenutno u Sigurnoj kući smješteno 14 lica, šest žena i osmoro djece, te da su se za pravni savjet obratile 72 žene.
- I dalje je najčešće prijavljivano fizičko, a na drugom mjestu psihičko nasilje. Skoro u svakoj prijavi ima elemenata i jednog i drugog oblika nasilja, a žene se ipak odlučuju prijaviti kada je dominantno fizičko, i to najteži oblici - navela je Јajčevićeva.
Prema njenim riječima, nasilje eskalira i sve su češći teži oblici fizičkog nasilja.
- Porast nasilja uslovljen je blagom kaznenom politikom. Sistem šalje poruku da nasilje jeste kažnjivo, ali su kazne i dalje tako niske da ne postižu generalnu prevenciju, odnosno svrhu zakonskog kažnjavanja nasilja nad ženama - rekla je Јajčevićeva.
Ona je napomenula da je donošenje Zakona o zaštiti od nasilja u prodici Republike Srpske i uvođenje specijalističke usluge zaštite žena i djece žrtava porodičnog nasilja, kao što su sigurne kuće, SOS telefon i pravno i psihološko savjetovalište, ohrabrilo žene da prijave nasilje, ali da, uprkos tome, i dalje postoji siva zona neprijavljenih slučajeva.
Prema njenim riječima, na to da žene i dalje ne žele da prijave nasilje utiče činjenica da je povećan broj ubistava žena, kao i to što femicid još nije uveden u zakonodavstvo.
- Osim toga, tu su i niske kazne za nasilje i nepostupanje subjekata zaštite u skladu sa zakonom - istakla je Јajčevićeva.
Ona je napomenula da žrtve koje dođu na pravno savjetovanje kažu da ne žele da prijave nasilnika, jer im se često desi da naiđu na nerazumijevanje.
- Često im se kaže da se radi o bračnim nesporazumima, a ne o nasilju nad ženama. Upozorenje se obično odnosi na ženu u smislu da se malo primiri dok se partner ne otrijezni ili dok se ne smiri - rekla je Јajčevićeva.