

Stigle prve lubenice iz domaćeg uzgoja, ali otkupa nema; Distributerima slađe iz Turske, Albanije i Grčke (VIDEO)

Berba lubenice počela je u Semberiji. Biljke, zasađene u aprilu, zahvaljujući plastenicima- niskim tunelima, preživjele su hladnoću i prvi plodovi već sazrijevaju. Berba traje sve do sredine septembra, a u dobrim sezonama kakva bi ova trebalo da bude, očekivani prinos je oko 10 tona po dunumu. Cijene variraju.
- Već sad se pojavljuje i dosta opada cijena i moraš da radiš da voziš, kako bude. Dan od dana se razlikuje, ja sam porano izašao na lijepu cijenu, a već sad je to oko 40 do 50 pfeninga, a bila je 80 do marku, i onda uhvatiš neki prosjek - priča Slaviša Stojić.
Obično je dobra zarada na prvim plodovima, ali ove godine izostao je značajniji otkup, jer su distributeri uvezli lubenice iz Albanije, Grčke i Turske, a dok se ne prodaju nabavljene količine nema otkupa od domaćih poljoprivrednika.
- Na tržištu je mnogo te uvozne lubenice i sve te otkupne kuće, prodajni centri svi se snabdijevaju uvoznim. Јoš niko ne tovari našu lubenicu, jer ta uvozna lubenica jednostavno je plaćena i preko marke recimo i ti koji su je uzeli, to se uplaćuje unaprijed roba, oni je sad daju ispod nabavne cijene, samo da se riješe toga - priča Milorad Zarić.
Poljoprivrednici koji imaju najveću proizvodnju, bostan prodaju tržnim centrima koji imaju svoje lance prodavnica. Cijena je nešto niža, ali je proces mnogo efikasniji od prodaje na pijaci.
- Računicu nađemo u dobrom prinosu, a mi robu moramo da dajemo, što rekli naši ljudi: kakav dan, takav dar - kaže Rado Mihajlović.
Veoma visoke temperature u junu nisu prijale biljkama, ali su opstale zahvaljujući redovnom navodnjavanju i prihrani.
- Јa sam morao čak lubenice da zalivam odozgo pištoljem, nije se moglo zaliti i zalio sam je pištoljima, ali ovo je sad super, bar je sastavilo vlagu što kaže narod - priča Radiša Marić iz Batkovića.
Ljeta su sve toplija i suše su sve češće, ali ovakve vremenske prilike pogoduju bostanu. Ova kultura se i proizvodi samo na parcelama koje se navodnjavaju, pa se proizvođači, uprkos visokim temperaturama, nadaju dobroj sezoni.