latinica  ћирилица
13/07/2025 |  20:02 ⇒ 20:29 | Autor: RTRS

Kako zaštiti djecu od opasnosti sa interneta? (VIDEO)

U doba digitalnih izazova i sve češćih internet opasnosti, postavlja se pitanje – kako zaštititi djecu? Ključnu ulogu imaju roditelji, stručna podrška i odgovorno ponašanje. Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske pokrenulo je kampanju "Obuci dijete oflajn da ga ne bi skidali onlajn" kao upozorenje na rizike nepromišljenog dijeljenja sadržaja.
Korišćenje interneta od strane maloljetnika (foto: EPA/YOUSSEF BADAWI) -
Korišćenje interneta od strane maloljetnika (foto: EPA/YOUSSEF BADAWI)

Zaštita djece na internetu velika je briga svakog roditelja u vrijeme sve većih digitalnih opasnosti. Boris Majstorović, otac 12-godišnje djevojčice, kaže da roditeljstvo danas nosi brojne izazove.

- Ono što ja radim je, u principu, da pokušavam biti upoznat sa sadržajima koje dijete gleda, kao i da ograničim vrijeme provedeno uz uređaje, ali sve je to danas veoma teško. Nema univerzalnog rješenja – potrebno je biti uz dijete svakog dana, razgovarati s njim, upoznavati ga sa stvarima koje mu prijete - priča roditelj Boris Majstorović.

Lično iskustvo ili porodična pravila, ali cilj isti - zaštiti svako dijete.

Djeca danas ima pristup svijetu znanja u samo par klikova na telefonu ili računaru. Ipak, uz sve prednosti, stručnjaci upozoravaju na ozbiljne rizike.

- Vremenom, odrastanjem djeca imaju primjetne probleme u socijalizaciji. Ne znaju da razgovaraju da komuiniciraju jer imaju virutelne prijatelje, pa su zatvorena za stvarnu komunikaciju između sebe - upozorava sociolog Јadranka Berić.

Psiholog Ivana Živković upozorava da "život pred računarom" može psihološki uticati na odrstanje i kreiranje djeteta.

- Od toga da njihov sadržaj završi negdje gdje oni nisu željeli da završi, da bude zloupotrijebljeno na određen način, takođe može uticati negativno na njihovo samopoutzdanje ako su ti materijali izloženi vršnjačkom nasilju ili eventualno nepoznatim licima koji onda kasnije manipulišu tim sadržajem - istakla je Živkovićeva.

Upravo zbog rizika od zloupotrebe podataka i krađe identiteta, MUP Srpske pokrenuo je kampanju "Obuci dijete oflajn da ga ne bi skidali onlajn", s ciljem da upozori na opasnosti objavljivanja neprimjerenih fotografija djece na internetu.

- Čak i roditelji koji okače takvu vrstu fotografije trebali bi istog trenutka da razmisle i da je uklone, a u slučaju da roditelj/staratelj primjeti da je ta ista fotografija na bilo koji način zloupotrijebljena od strane drugog lica, odmah da prijavi policiji - kaže Mirna Miljanović, načelnik Odjeljenja za odnose s javnošću MUP-a Republike Srpske.

Nadležni upozoravaju da se u Srpskoj sve češće otkrivaju slučajevi zloupotrebe fotografija djece. Materijal se uglavnom preuzima sa društvenih mreža, a potom koristi u druge, neprimjerene svrhe.