

Milana Babić: Arljonok, pripovijest ruske duše na obali Crnog mora

Po prvi put u 65 godina dugoj istoriji "Arljonka" djeca iz Republike Srpske dolaze u ovaj prekrasni centar, koji je zapravo grad za sebe. Ukupna površina "Arljonka" je 253 hektara, a dužina njegovih čudesnih pješčanih plaža je 3,7 km.
Ušuškani i sačuvani od napada, svjesni smo da je oko nas rat, eho ratnih doboša donosi nam vjetar koji probija tišinu tjerjući nas da mislimo o neizvjesnosti budućeg vremena. Od drevnih vremena, prve ruske države – Kijevske Rusь, ruska civilizacija doticala se s državama i kulturama Mediterana i Bliskog istoka preko Crnog mora, zahvaljujući posjedu crnomorskih sjevernih obala i krimskog poluostrva. Јoš od 9. vijeka crnomorske obale postaju kapija za izlazak Rusije u svijet. Taj značaj one imaju i danas. Stoga se rusko samodržavlje u tri svoje faze (Moskovsko carstvo, Peterburška imperija i SSSR) upravo na obalama mora borilo za opstanak, jačanje i smisao.
Holandska, britanska, pa američka hegemonija - sve su to sile čija snaga počiva na vlasti nad morem. Dugo je glavni cilj anglosaksonske talasokratske strategije prema Rusiji bio njeno odbacivanje s morskih obala, posebno obala Crnog mora, posredstvom kojeg Rusija stupa u pupak svijeta - Mediteran i Levant.
Naši Srbi, Hercegovci i Bokelji, znali su dobro koliki je značaj kontrole morskih obala za razvitak jednog naroda. U jednom od odjeljenja ovog velikog dječijeg centra pronađoh sliku s ruskim pobjedama i našeg Matiju Zmajevića (rus. Matveй Kristiforovič Zmaevič; Perast, 6. januar 1680 - Tavrov na Donu, 18. avgust 1735), admirala flote Ruske mornarice i člana Admiraliteta Carske Rusije, brodograditelja i osnivača Kaspijske flotile, koja će njegovom zaslugom izvršiti osvajanje južnih područja Rusije.
Komprletan tekst možete pročitati na ovom linku.