

Završen drugi upisni rok u srednjim školama: Veće interesovanje za deficitarna zanimanja (VIDEO)

Ove godine, u odnosu na prethodne rekordan broj đaka odlučilo se za deficitarna zanimanja. Međutim, sudeći po broju slobodnih mjesta to ipak nije dovoljno za tržište koje vapi za stolarima,keramičarima,molerima,
- U građevisnkoj školi za četvrti stepen agrotektonski tehničar i geodetski tehničar. Agroproizvođač ima slododnih mjesta, mesar, pekar u svim zanimanjima u Poljoprivrednoj školi ima mjesta - kaže Ljuban Bajić, direktor Građevinske škole i predsjednik aktiva srednjiih škola banjalučke regije.
Željka Stojičić, ministar prosvjete i kulture Republike Srpske, kaže da će Vlada i dalje stipendirati učenike.
- Mi ove godine od 2020-2021, od kad se upisuju deficitarna zanimanja imamo najveći broj učenika njih 650. Vlada Republike Srpske će normalno i ove godine pratiti te učenike sa stipendijama i troškovima prevoza koji oni koriste - naglasila je Stojičićeva.
Na tržištu je velika potražnja za kuvarima i konobarima. Ipak u prvom roku sva mjesta nisu popunjena u banjalučkoj Ugostiteljskoj školi. To je prilika za naredni rok.
- Konobari su vrlo traženi na tržištu i vrlo lako mogu naći posao. Od sedam odjeljenja koliko smo planirali ostalo je još samo šest upražnjenim mjesta za zanimanje konobara. Ostala mjesta, kulinarski tehničar, turistički tehničar smo upisali. Vrlo tražena zanimanja kuvar treći stepen i i jedno zanimanje četvrtog stepena turistički tehničar - rekao je Boris Spasojević, direktor Ugostiteljsko-trgovinsko turističke škole Banjaluka.
Iz Tehničke škole kažu da je interesovanje za četvorogodišnje smjerove premašilo sva očekivanja.
- U mašinskim smjerovima su ostala samo tri zanimanja to su rukovodilac radnim mašinama, upravljač kranovima, pneumatički i ostalo je na smijeru operater savremenim tehnologijama. Uveli smo novi smijer vazduhoplovni tehničar za avio motore, zadovoljni smo upisom to je novitat. Ima učenika koji će se opredjeliti za ovo zanimanje koje smo u saradnji sa helikopterskim servisom Republike Srpske napravili - naglasio je Vladimir Kuvalja, direktor Tehnološke škole Banjaluka.
Najveća zainteresovanost učenika već godinama je za Medicinsku, Ekonomsku školu i Gimnaziju gdje više, bar kada je riječ o Banjaluci, nema ni jednog slobodnog mjesta.
- Odmah u prvom roku svi su smjerovi popunjeni, zaista je veliko interesovanje za Ekonomsku školu. Ostalo je 130 djece ispod crte - kaže Sonja Tomaš, direktor Ekonomske škole.
Upis srednjoškolaca je ove godine, prvi put, vršen elektronski, putem platforme E-upis. Uvedena su i dva nova zanimanja, aviotehničar za vazduhoplovni motor i forenzički tehničar, za koja vlada veliko interesovanje .