latinica  ћирилица
15/07/2025 |  20:12 ⇒ 20:24 | Autor: RTRS

Djeca iz Srpske u ruskom centru "Arljonok": Јoš jedan podsticaj jačanju veza dvije zemlje

Na obali Crnog mora u Krasnodarskom kraju, 45 kilometara od grada Tuapse, nalazi se sveruski dječiji centar "Arljonok", federalna državna budžetska obrazovna ustanova, čiji su osnivači Vlada Ruske Federacije i Ministarstvo prosvjete Ruske Federacije.
Djeca iz Srpske u ruskom centru "Arljonok" (Foto: Dječiji centar "Arljonok") -
Djeca iz Srpske u ruskom centru "Arljonok" (Foto: Dječiji centar "Arljonok")

Prvi put u 65 godina dugoj istoriji "Arljonka" djeca iz Republike Srpske došla su u ovaj prekrasni centar, koji je zapravo grad za sebe. Ukupna površina "Arljonka" je 253 hektara, a dužina njegovih čudesnih pješčanih plaža je 3,7 kilometara.

U Sveruskom dječijem centru "Arljonok" potpisan je i međunarodni sporazum sa Književnim udruženjem "Susret" Republike Srpske, a taj događaj dao je novi podsticaj razvoju perspektivnih oblasti saradnje u oblasti obrazovanja i kulture, jačanju bilateralnih veza.

Sporazum su potpisali direktor Sveruskog dečjeg centra"Arljonok" Aleksandar DŽeus i predsjednica književnog udruženja "Susret" iz Trebinja Milana Babić.

- U Rusiji je naš rad, rad Književnog udruženja "Susret" ocijenjen kao kvalitetan i sadržajan, a i otvorila se mogućnost za saradnju u oblasti obrazovanja, odmora i ozdravljenja djece. Za nas kao predstavnike Republike Srpske to je ogromna čast i zadovoljstvo. Naša misija je misija saradnje, kulturne civilizacijske otvorenosti, stvaranja kvalitetnog nasleđa za generacije koje dolaze. Bilo je zadovoljstvo čuti razmišljanja i mišljenja drugih kultura i civilizacija, osetiti njihov duh i unutrašnji svijet - kaže za RT Balkan Babićeva.

Kako dodaje, posebno je zadovoljstvo kada čovjek na dostojan način predstavi srpske zemlje, kulturu, istoriju i geografiju, a Republika Srpska kao i Srbija predano rade na negovanju partnerstva koje nadilaze kulturne i državne granice.

Babićeva ističe da je ovo za nju jedno novo iskustvo koje joj je dodatno proširilo vidike i otvorilo nadu da svijet budućnosti ima djecu iz raznih krajeva svijeta koja već imaju svest koliko može učiniti kvalitetan tim svjestan odgovornosti i misije u svijetu.

- Pored potpisane saradnje sa gospodinom Aleksandrom DŽeusom, za mene je mnogo značilo učešće u ocjeni projekata dječijih radova zajedno sa predstavnicima ruskog MID-a, ruskih univerziteta i kineskog kolege. Ruskim kolegama poklonila sam svoje knjige "Tvrđava na granici, srpsko pitanje na prelomu epoha" i "Vaskrs imperije, rusko pitanje, na prelomu epoha" - zaključila je ona.

Portparol ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova čestitala je 65. rođendan sveruskom dječijem centru "Arljonok", istaknuvši da je za "više od šest decenija "Arljonok" postao simbol kontinuiteta tradicija domaće pedagogije i iskrene brige za budućnost naše zemlje".

- 12. jula, jedna od vodećih organizacija za dječiji odmor u našoj zemlji, Sveruski dečji centar "Arljonok", slavi 65. godišnjicu svog postojanja. Otvoren je 1960. godine na obali Crnog mora u Krasnodarskom kraju i postao je ne samo legendarno dječije lečilište, već i prava kovačnica talenata, mesto gdje se pale zvezde budućih naučnika, muzičara, umjetnika, sportista i diplomata. Ovde se deca ne samo opuštaju, već i uče glavnom – prijateljstvu bez granica, međusobnom poštovanju i ljubavi prema domovini - kazala je Zaharova na brifingu.

Prema njenim riječima, 2012. godine "Arljonok" je dobio status "UNESKO-ove pridružene škole", što određuje humanitarnu i kulturnu funkciju programa koji se sprovode u ovom Centru.

Kako je naglasila, na njegovoj osnovi se razvijaju jedinstveni obrazovni programi, organizuju se razni događaji i projekti, održavaju se živopisni festivali i sportska takmičenja.

- Posebno je vredno što "Arljonok" ostaje centar međunarodne dečje saradnje, održavajući veze sa prijateljskim zemljama zasnovane na principima poverenja i uzajamnog poštovanja, uprkos neviđenom pritisku na Rusiju od kolektivnog Zapada - zaključila je Zaharova.

Izvor: RT Balkan