latinica  ћирилица
17/07/2025 |  08:09 ⇒ 08:47 | Autor: SRNA

Na listi zaštićenih vrsta u Srpskoj 818 vrsta biljaka

Na crvenoj listi zaštićenih vrsta flore i faune Republike Srpske nalazi se 818 vrsta biljaka, kao i mnogobrojne ptice, ribe, sisari, vodozemci, gmizavci, rečeno je u Ministarstvu za ekologiju Srpske.
Sunčano - Foto: RTRS
SunčanoFoto: RTRS

Na impresivnoj listi flore nalazi se nekoliko vrsta hajdučice i jedića, te brdski luk i planinski srijemuš.

Među zaštićenim vrstama su bijeli jablan, čičak, te močvarna, crna, zvjezdasta, riđa, glatka, vlaknasta, proljećna oštrica, a svoje mjesto u vaskularnoj flori našla je i raščupana zečina, te malteška i planinska zečina.

Na crvenoj listi je i nekoliko vrsta karanfila, među kojima se izdvajaju krvavocrveni, koljenasti i stjenocviti karanfil.

Zaštićeni su i ljiljani, kao i nekoliko vrsta pasjeg grožđa, muholiko mačje uvo, te nekoliko vrsta takozvanih ušljivaca.

Kada je riječ o pticama, zaštićen je jastreb kokošar, nekoliko vrsta orlova i obični kobac.

Listu krase i sivi, mali i krški soko, koja guska, ali i riđoglava i ćubasta patka, bijela i crna roda, divlji golub.

Prepelica, jarebica i fazan zauzimaju svoje mjesto među zaštićenim vrstama, a tu su i veliki tetrijeb, te dvije vrste morskih gnjuraca, kao i ždral, gavran, vrana, čavka i sojka, ali i švraka.

Među ribama se izdvajaju bijeli klen i balavac, som, sabljarka, šaran i krkuša.

Na listi se nalazi i 57 sisara, među kojima su zaštićeni mrki medvjed, divlja mačka, ris, lasica, divokoza, jelen, planinski slijepi mišić.

Tu su i hermelin iz porodice lasica, planiski dugouhi ljiljak, mali, srednji i veliki noćnik iz porodice slijepih miševa.

Među vodozemcima se nalazi 20 zaštićenih vrsta, uključujući zelenu i šumsku žabu, žutotrbog mukača, te šareni i crni daždevnjak, ali i čovječija ribica, dok se od gmizavaca izdvajaju šarka, poskok, obični smuk, zidni gušter i sljepić.

U Ministarstvu su pojasnili da je Crvena lista izrađena u skladu sa međunarodnom metodologijom utvrđivanja sadržaja i mjera za očuvanje ugroženih vrsta koje se štite u skladu sa Zakonom o zaštiti prirode.