

Finansiranje liječenja izvan Republike Srpske po jasno definisanim pravilima

Iz Fonda navode da ovaj slučaj predstavlja primjer primjene jasno definisane procedure odobravanja liječenja izvan Republike Srpske, koju Fond sprovodi u situacijama kada se neophodna zdravstvena usluga ne može pružiti unutar našeg zdravstvenog sistema.
U takvim slučajevima, Univerzitetski klinički centar Republike Srpske, kao ustanova tercijarnog nivoa, dostavlja prijedlog za upućivanje pacijenta na liječenje u ustanovu izvan Srpske.
Na osnovu tog prijedloga, stručna komisija Fonda donosi odluku o medicinskoj opravdanosti i finansiranju liječenja u onim zdravstvenim ustanovama izvan Srpske koje imaju ugovor sa Fondom, uglavnom u Srbiji.
- Dakle, put ostarivanja prava na liječenje izvan Srpske precizno je definisana Zakon o obaveznom zdravstvenom osiguranju, ali i Pravilnikom o postupku odobravanja liječenja izvan Srpske. Primjera radi, u prvih pet mjeseci ove godine, u zdravstvenim ustanovama u Srbiji liječilo se oko 1.400 osiguranika iz Republike Srpske, a ukupni troškovi Fonda za liječenja iznosili su oko 8,8 miliona KM.
Na liječenje izvan Republike Srpske pacijenti se, uglavnom, upućuju zbog kardiohirurgije, odnosno oboljenja srca, zatim karcinoma, leukemije, neuroloških oboljenja i drugih - navode iz Fonda.
Sa rješenjem FZO Srpske osiguranici u zdravstvenim ustanovama izvan Republike Srpske plaćaju samo participaciju ukoliko nisu oslobođeni ove obaveze, a ukoliko jesu, Fond u potpunosti finansira liječenje izvan Srpske (npr. za djecu do 18 godina, lica starija od 65 godina, RVI, penzionere sa najnižom penzijom, oboljele od malignih bolesti i drugih težih oboljenja).
- Opredjeljenje Fonda je da finansijski podrži razvoj zdravstvenih ustanova u Republici Srpskoj, posebno u kontekstu uvođenja novih zdravstvenih usluga, kako bi se smanjila potreba za upućivanjem pacijenata na liječenje van Srpske. Samo u ovoj godini, uvedeno je više od 20 novih usluga koje finansira Fond, što predstavlja jasan pokazatelj da je strateški cilj ulaganje u sopstveni razvoj i resurse - navode oni.
Podsjećaju, da pored Fonda zdravstvenog osiguranja Srpske, postoji i Fond solidarnosti za dijagnostiku i liječenje, oboljenja, stanja i povreda djece u inostranstvu koji je osnovan krajem 2017. godine.
Cilj osnivanja ovog fonda je finansiranja troškova liječenja djece do 18 godina u inostranstvu kada njihovo liječenje nije moguće u Republici Srpskoj i ustanovama izvan Republike Srpske sa kojima Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske ima potpisane ugovore.
Fond solidarnosti u potpunosti snosi troškove liječenja djece kojima je odobreno liječenje u inostranstvu, što podrazumijeva kompletno liječenje, a refundira putne troškove i troškove smještaja.