

U Hagu uspostavljena praksa blagih kazni za zločine terorističke OVK

Ovaj sud, službenog naziva "Specijalna vijeća Kosova", poslije Saljiha Mustafe znatno je smanjio kaznu i drugom osuđenom Albancu Pjeteru Šalji, a očekuje se da bude još ublažena.
Beogradski dnevnik piše da se već sada da uočiti obrazac po kojem rade strane sudije, da prvostepena presuda koju izreknu zločincu iz takozvane OVK bude realna i odgovarajuća za teške zločine, koje je počinio i koji su dokazani tokom suđenja.
Onda po žalbama drugostepena presuda potvrdi sve te starhovite zločine, zanemarljivo modifikuje poneku činjenicu, okrivljenog proglasi krivim, ali smanji mu prvostepeno izrečenu kaznu.
Nakon žalbe na visinu te pravosnažne kazne sudsko vijeće na kraju smanji i tu ublaženu sankciju.
Kazna na kraju bude skoro prepolovljena, ali, kako pišu Večernje novosti, u praksi će biti još manja jer će svaki osuđenik poslije dvije trećine izdržane kazne imati pravo da traži uslovni otpust iz zatvora, za šta već nema sumnje da će biti i odobren.
Tako je skoro prepolovljena kazna Saljihu Mustafi, osuđenom na 26 godina zatvora za teške ratne zločine u logoru u selu Zlaš na Kosovu i Metohiji 1999. godine nad albanskim civilima, koji nisu podržavali terorističku OVK.
Nakon žalbe na presudu kazna mu je smanjena na 22 godine, a nakon nove žalbe na visinu kazne osuđen je na 15 godina zatvora - kazna mu je umanjena za čak 11 godina.
Kako je u pritvoru već pet godina, za još pet, 2030. godine moći će da traži uslovni otpust i tako izađe na slobodu poslije samo 10 godina zatvora, na koji je osuđen zbog teških ratnih zločina.
List piše da se isti scenario uočava i kod Šalje, koji je za ratne zločine, proizvoljno lišavanje slobode, mučenja i ubistvo albanskih civila u fabrici metala u gradu Kukeš na sjeveru Albanije, koja je bila pretvorena u ilegalni zatvor, osuđen prvo na 18 godina zatvora.
Nakon žalbe na tu presudu kazna mu je prije nekoliko dana smanjena na 13 godina zatvora, a za koji mjesec može se očekivati da mu djelimično prihvate žalbu i još smanje kaznu.
Advokat Predrag Milovančević, koji je pred Haškim tribunalom branio okrivljene Srbe izjavio je za Novosti da je isti taj model ranije korišten prema optuženim Hrvatima.
U toj instituciji sudi i četvorici vođa takozvane OVK - Hašimu Tačiji, Kadriju Veseljiju, Redžepu Seljimiju i Јakupu Krasnićiju. I ovo, kao i suđenja Šalji i Mustafi prate zastrašivanja svjedoka i odavanja identiteta zaštićenih svjedoka.