

Na teritoriji Srpske nema potvrđenih slučajeva o prisustvu afričke kuge svinja

Lukić je apelovao da domaći farmeri situaciju shvate vrlo ozbiljno i odgovorno, s obzirom na pojavu novog žarišta u FBiH, nakon što je ranije prijavljena bolest u Vitezu, kao i na aktivna žarišta u Mačvanskom okrugu u Srbiji.
- Farmeri moraju da maksimalno poštuju biosigurnosne mjere, da ne dozvole ulazak neovlaštenih lica na farme, da dezinfikuju obuću, nose zaštitnu opremu, postave dezinfekcione barijere, sprovedu deratizaciju i ostalo - rekao je Lukić i dodao da je situacija u Republici Srpskoj trenutno stabilna.
Pojačan je i nadzor prometa svinja, te naglasio da životinje u transportu moraju imati identifikacionu markicu i uvjerenje o zdravstvenom stanju.
Lukić je istakao da Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske aktivno prati situaciju u Srbiji i FBiH.
- U kontaktu smo sa nadležnim službama u Srbiji. Pratimo situaciju, ali je veoma važno da naši farmeri shvate ozbiljnost situacije i preduzmu propisane mjere - istakao je Lukić.
Osim u FBiH i Srbiji, afrička kuga svinja potvrđena je i u Hrvatskoj, u Vukovarsko-srijemskoj županiji.
Prvi slučaj afričke kuge svinja u Srpskoj zabilježen je 2023. godine na području Semberije i od tada je eutanazirano oko 50.000 životinja.
Ministarstvo je do sada izdvojilo oko 30 miliona KM za nadoknadu štete i za suzbijanje širenja afričke kuge svinja.