

Višković pisao Soreki: Da li je moguće da podržavate sumnjive i nečasne radnje Kristijana Šmita? (VIDEO)

- Inteligenciju svakog dobronamjernog čovjeka u Republici Srpskoj, posebno vrijeđa činjenica da podržavate nametanje zakona i odluka koje se tiču finansijskog aspekta u BiH, na šta Šmit, sve i da je legalno izabran nema pravo - upozorava premijer Srpske.
Postavio je konkretna pitanja u vezi sa Vijaduktom i upozorio i da građanima apsolutno prioritet nije nabavka skenera za izbore.
Evropa, evropski. Šmit, Šmitovski. Epilog – ispašta Republika Srpska. Da je ono što Soreka i Šmit vide kao problem i da navodno od Republike Srpske štite zajedničke institucije BiH, apsolutna laž, upozorava u pismu predsjednik Vlade Radovan Višković. Kategoričan je - Srpska nikada nije bježala od baveze plaćanja arbitražnog spora, a to potvrđuje i sporazum između Vlade Republike Srpske i Savjeta ministara . Soreku pita zašto Šmit i on ignorišu stav Pravobranilaštva da BiH ne može i ne smije uplatiti novac po osnovu arbitraže „Vijaduktu“ na nepoznatu ofšor kompaniju, koja se nalazi na Kanalskim ostvrima. Logično je, navodi, pitanje zbog čega to radite i čije interese štitite - očito ne interese građana Republike Srpske.
- Zašto novac Vijaduktu nije uplaćen u Sloveniju odakle su i vlasnici i kompanija? Ko je i za koji novac otkupio potraživanja Vijadukta u sporu sa BiH, gdje je sjedište tog fonda, koji je otkupio potraživanja, i ko su vlasnici tog fonda i iz kojih zemalja dolaze? Zašto se novac uplaćuje ofšor kompaniji na Kanalska ostrva, kako bi se spriječio uvid u tokove novca? - upitao je Višković.
Slična pitanja, ali na adresu Kristijana Šmita, uputila je i RTRS. I to da bi, zbog interesa javnosti svojim odgovorima uklonio sumnju da je lično umiješan u isplatu sredstava na sumnjive račune.
- Gospodine Šmit, da li znate ko stoji iza fondova na Kanalskim ostrvima i čiji su računi na koja će BiH uplatiti novac? Možete li nam navesti tačna imena fizičkih ili pravnih lica na čijer račune će biti uplaćena sredstva namijenjena Vijaduktu? Zašto novac nije uplaćen na račun Vijadukta u Sloveniji? Da li znate da se novcu koji bude uplaćen na raučne na Kanalskim ostrvima, nakon uplate gubi svaki trag? Zašto ste ignorisali stav Pravobranilaštva BiH (kao glavnog arbitra) da se novac ne može i ne smije uplaćivati na nepoznate račune? - upitali smo.
Od Šmita ni riječi na naš dopis, ali ni od Soreke na Viškovićevo pismo. A pojasnio mu je predsjednik Vlade i da su Republika Srpska i Federacija BiH suvlasnici Centralne banke BiH i da jedine imaju legalno pravo na raspodjelu dobiti banke. Podsjeća da je Srpska predlagala da se obaveza prema „Vijaduktu“ isplati iz te dobiti, uz uslov da se zna kome se plaća dug, na koji račun i ko stoji iza toga. Iz istog izvora, Šmit bi da plati opremu za izbore, koja je, prema Viškovićevim riječima, posljednji prioritet za građane i za BiH. I to opremu koju su evropske zemlje vrlo brzo izbacile iz upotrebe.
- Postavlja se logično pitanje da li neko želi da BiH proda upravo tu opremu, i kako je moguće da se unaprijed zna da ta oprema košta 120 miliona maraka. Želim da podsjetim, da je oprema na prošlim lokalnim izborima korištena u Republici Srpskoj i to u dva grada Zvorniku i Doboju i ništa se spektakularno nije desilo i promijenilo. Ovo navodi na jednu ozbiljnu sumnju da se putem ove opreme u narednom periodu želi kontrolisati izborni proces u BiH, kao i da se uz korišćenje ove opreme utiče na rezultate samih izbora - naveo je Višković.
Baš kao što su skandalozne i sramne Šmitove odluke, za nabavku skenera i Vijadukt, tako je skandalozno i saopštenje Delegacije Evropske unije, u kojem te iste odluke podržavaju, ističe srpski delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine Radovan Kovačević. Pita, jesu li to evropske vrijednosti, da umjesto domaćih demokratskih institucija, odluke donose neizabrani stranci i da ih nameću. Pa bi novcem Srpske, sa jedinstvenog računa Centralne banke, trebalo da bude isplaćen dug Vijaduktu.
- Cijeli taj proces vodi adokatska firma koja je povezana sa gradonačelnikom Banjaluke, koji onda odlazi na noge Kristijanu Šmitu koji traži rješenje i onda dobijemo ovo rješenje. I onda dobijemo za sve to podršku iz Evropske unije - izjavio je Kovačević.
A priča o Vijaduktu pljačka je vijeka, kažu zvaničnici. Podsjećaju, tadašnji premijer iz PDP dao je koncesiju "tašna mašna firmi" da bi se, tvrde, izvukao novac da bi završio u crnim fondovima.
- Ta koncesija, prvobitna, govorim o Vijaduktu, odnosno HES Vrbas, data je 2004. godine, kada na vlasti nije bila Vlada SNSD-a. Bili su na vlasti neki drugi. Oni koji danas galame kako sredstva treba da se isplate - istakla je srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović.
Srpska nije protiv toga da sredstva budu isplaćena. Ali jeste protiv toga da budu isplaćena na osnovu Šmitove odluke, na sumnjivi račun na Kanalskim ostrvima. I to delegacija EU u BiH, podržava. Baš evropski, zar ne!?