

Srbi u Tuzli zabrinuti: Oskrnavljen Saborni hram Uspenja Presvete Bogorodice (VIDEO)

Saborni hram Uspenja Presvete Bogorodice centralni je u eparhiji zvorničko-tuzlanskoj i nacionalno-kulturni spomenik kulture BiH.
Bosiljka Okanović, jutros je oko 7.30, obavaljujući uobičajene radne obaveze, u hram ugledala je mladića koji izlazi iz crkvene porte. Kaže,rekao je da je ušao u Saborni hram jer želi da se pomoli.Ništa nije slutilo, da će se oskrnaviti hram.
- Zaustavila sam ga, zvala ga, pitala ga treba li nešto iz crkvene prodavnice, neke svijeće ili relikviju i kad sam mu prišla blizu, zaustavio se. Vidjela sam, ustvari osjetila da momak nije u normalnom stanju, psihičkom, malo se teturao i odgovarao nesuvislo, rekao da ništa ne treba, da se pomolio u crkvi. Onog drugog nisam vidjela - izjavila je radnica u Sabornom hramu Uspenja Presvete Bogorodice u Tuzli Bosiljka Okanović.
Oštećen je tron Blažene Matrone Moskovske, na kojoj se čuvaju čestice njenih svetih moštiju. Otuđena je i nepoznata količina novca, obijena crkvena suvenirnica.
- Neke od stvari koje su oštećene tu stoje već preko stotinu godina i sačuvali su se i preživjeli rat i tako neke nemile događaje još. A sada u ovom mirnom vremenu i civilizovanom vremenu, ne smijemo jednostavno dopustiti da se spomenici kulture oštećuju na takav način - rekao je sveštenik Sabornog hrama Uspenja Presvete Bogorodice u Tuzli Nikola Čeketić.
Ovaj vandalski čin zatekao je i Editu Mihić, koja je došla iz Martinaca, da obiđe svoj rodni grad.
- I naravno došla sam i u ovu kuću Božiju, da se pomolim. Јako mi je teško, došla sam puna srca da obiđem i grobove i crkvu i teško mi je - navela je Mihićeva.
Ovo nije izlovan slučaj u Tuzli. Prije svega nekoliko mjeseci došlo je do gotovo identičnog incidenta, kada su oskrnavljene i otuđene mošti ove svetiteljke. Ovoga puta opljačkana je i crkvena suveninirnica. Kakva se poruka šalje srpskom stanovništvu kojeg na području užeg dijela grada Tuzla ima oko 350 domaćinstava?
Ovakvi napadi duboko vrijeđaju vjerska osjećanja, ne samo sveštenstva, nego i pravoslavnih vjernika u Tuzli.
- Јednostavno ovo je jedna ozbiljna, organizovana djelatnost na teritoriji gdje su većinski muslimani, u Tuzli, Sarajevu, Zenici, Bihaću, u kojoj se napadaju crkve, napadaju spomenici - izjavio je predsjednik Odbora za zaštitu prava Srba u Federaciji BiH Đorđe Radanović.
Sve je prijavljeno nadležnim organima MUP-a Tuzlanskog kantona.
- Na mjesto događaja upućena je ekipa policijske stanice Centar kojom prilikom su potvrđeni navodi prijave. O samom događaju je upoznato Kantonalno tužilaštvo Tuzlanskog kantona, prema čijim uputama je ekipa Odjeljenja kriminalističke policije PU Tuzla s obzirom na karakter samog događaja izvršila uviđaj - navela je portparol Uprave policije MUP-a Tuzlanskog kantona Adnana Sprečić.
Oglasio se i gradonačelnik Tuzle, osuđujući napad na Saborni hram.
- Nećemo dozvoliti da bilo kakav vandalski čin ugrozi duh zajedničkog života i tolerancije koju gradimo svakodnevno - rekao je gradonačelnik grada Tuzla Zijad Lugavić.
Ambasada Ruske Federacije u BiH najstrože osuđuje vandalski napad na Saborni hram u Tuzli iočekuje da će biti preduzete mjere kako bi počinioci bili kažnjeni.Ogorčeni smo viješću da je pravoslavna Saborna crkva napadnuta od vandala i lopova. Posebno, zločinci su razbili okvir ikone i svetišta povezana sa Svetom blaženom Matronom Moskovskom. - navedeno je u saopštenju ruske Ambasade.