latinica  ћирилица
19/07/2025 |  08:52 ⇒ 10:04 | Autor: RTS

Američki ambasador: Izrael i Sirija postigli dogovor o primirju

Uz podršku Turske, Јordana i drugih susjeda u regionu, Izrael i Sirija dogovorili su se o primirju u oblasti Sveida na jugu te zemlje, kaže američki ambasador u Ankari. Sirijske vlasti su saopštile da su poslate trupe u Sveidu da bi se spriječili novi sukobi između Beudina i Druza. U Gazi, novi napad izraelskih snaga na školu, gdje su bili smješteni raseljeni, dok američki predsjednik Tramp najavljuje skoro oslobađanje još deset talaca.
Damask (foto: EPA/AHMAD FALLAHA) -
Damask (foto: EPA/AHMAD FALLAHA)

Put ka smirivanju tenzija na jugu Sirije – izraelska i sirijska strana saglasile su se o prekidu vatre u Sveidi. To podržavaju zemlje regiona, pre svih Turska i Јordan, saopštio je američki ambasador u Turskoj, Tom Barak. Naveo je i da se pozivaju Druzi, Beduini i suniti da polože oružje i zajedno sa manjinama u zemlji grade novi i jedinstveni sirijski identitet.

- Ostvaren je napredak. Premijer Izraela Netanjahu i sirijski predsednik El Šara saglasili su se o primirju. Pozivamo sve u Siriji da grade mir i prosperitet u zemlji zajedno sa svojim susedima - izjavio je Barak.

Nešto ranije sirijske vlasti su saopštile da će poslati snage u Sveidu kako bi se zaustavili sukobi između Beduina i Druza, a iz kancelarije predsednika El Šare su pozvane sve strane da ispolje uzdržanost posle izveštaja o novim borbama u blizini Sveide.

Od početka etničkih sukoba pre šest dana ubijeno je gotovo 600 ljudi.

Napad na školu u Gazi

Za to vrijeme, u Gazi je izvršen novi izraelski napad na školu u kojoj su bili smješteni raseljeni Palestinci. Bilo je žrtava.

Stanovnici Gaze tvrde da ti izraelski vazdušni udari imaju za cilj da nateraju Palestince da se stalno sele.

- Ponovo se prisilno raseljavamo, bili smo 20 dana ovdje, a za to vrijeme je bilo šest ili sedam izraelskih napada - rekao je Mohamad Hasan, raseljeni Palestinac. Cilj Izraelaca je da se Palestinci uguraju u Rafu, a zatim cijelo stanovništvo iseli iz Pojasa Gaze - istakao je Amir el Helon, takođe raseljeni.

Pregovori u Dohi

Dok se u Dohi nastavljaju pregovori dvije strane o dvomjesečnom primirju na osnovu američkog predloga, Hamas optužuje izraelsku stranu za nedostatak dogovora.

- Snažno podržavamo pregovarački tim Hamasa koji predstavlja palestinski pokret otpora na indirektnim pregovorima. U više navrata smo ponudili sveobuhvatni sporazum radi oslobađanja svih talaca, ali izraelski premijer Netanjahu i njegovi ministri iz cionističke partije su to odbili - poručio je Abu Ubaida, portparol vojnog krila Hamasa.

Tramp o taocima

Predsjednik SAD Donald Tramp najavio je oslobađanje talaca.

- Gotovo svi taoci su vraćeni, još deset će biti oslobođeno uskoro. Nadam se da će to veoma brzo biti završeno. Izaslanik Stiv Vitkof je u tom smislu uradio sjajan posao – dobar je u sklapanju dogovora - rekao je Tramp.

Izraelska vojska je saopštila da je presretnut projektil ispaljen iz Јemena u pravcu aerodroma Ben Gurion. Zbog toga su se oglasile sirene u više delova Izraela.

U Pojasu Gaze, Palestinci su održali masovne proteste zbog humanitarne krize – nedostatka hrane i rasta cijena namirnica.