

Potpredsjednik Srpske Davor Pranjić studentima daje šansu za ostanak i zaposlenje

Riječ je o nastavku uspješne humanitarne inicijative koja, prema riječima Davor Pranjića, potpredsjednika Republike Srpske i člana Predsjedništva Udruženja "Prsten", studentima ne nudi samo finansijsku pomoć već i stvarnu šansu za ostanak i zaposlenje u zemlji.
Već treću godinu zaredom Udruženje Hrvata iz BiH "Prsten" dodjeljuje stipendije studentima iz svih krajeva BiH, ali ovog puta ide se korak dalje, pa se umjesto dosadašnjih jednokratnih stipendija, uvode redovne mjesečne isplate tokom cijele akademske godine.
- Do sada smo godišnje dodjeljivali po 60 jednokratnih stipendija od po 500 KM. Ove godine smo odlučili promijeniti model, biće ih manje, ali značajno vrednije. Biće 20 stipendista koji će primati po 2.000 ili čak 2.500 KM godišnje - objašnjava Pranjić.
On dodaje da su do sad kroz ovu inicijativu do sada stipendirali ukupno 120 studenata.
Sve je počelo prije nekoliko godina, kada su na prvoj humanitarnoj večeri u BiH prikupili oko 30.000 KM, koje su te godine uputili za obnovu kuće na području Gline i Petrinje, pogođenom zemljotresom. Od tada je donatorska veče postala tradicionalna i usmjerena isključivo na stipendiranje studenata.
Kako kaže Pranjić, novi model stipendija donosi i određene izazove.
- Kad imate manje stipendija, a veću novčanu podršku, onda i kriteriji moraju biti strožiji. Јoš uvijek nismo odlučili da li ćemo se fokusirati isključivo na izvrsne studente, ili ćemo uključiti i one iz socijalno ugroženih kategorija. Biće jasan javni poziv, definisani kriteriji i komisija koja će sve detaljno razmotriti – pojašnjava Pranjić.
Važno je napomenuti da studenti mogu biti iz bilo kojeg dijela BiH i bilo kojeg univerziteta, sve dok su redovni studenti.
Osim redovnih stipendija, Udruženje nudi i posebnu mogućnost: dugoročne stipendije koje studentima osiguravaju finansijsku podršku tokom cijelog studija, uz kasnije zaposlenje u firmi koja ih je stipendirala.
- To je model koji pokušavamo sve više razvijati. Kompanije članice "Prstena" mogu odabrati studente koje će stipendirati kroz cijeli studij. Nakon diplomiranja, ti studenti imaju siguran posao u firmi koja ih je finansirala. To je nešto što funkcioniše u zapadnim zemljama i mi vjerujemo da je to model koji ima budućnost i ovdje - kaže Pranjić.
On kaže da su se za taj model odlučili kroz razgovore sa studentima. Pranjić ističe da šansu imaju sva ona zanimanja koja su od interesa privredi i privrednicima.
- Tačan broj studenata koji su na ovaj način dobili stipendije, ne znam. Bitno je da postoji i ta opcija. Zajedništvo je ključ svega što radimo. Kroz ove stipendije ne pomažemo samo studentima već gradimo kadar koji ostaje ovdje, koji ne mora ići vani da bi pronašao posao - ističe Pranjić.
Podsjećamo, Udruženje "Prsten" u BiH postoji desetak godina, dok je istoimeno udruženje u Hrvatskoj aktivno oko 15 godina. Cilj je povezivanje privrednika, razmjena znanja, kadra i poslovnih prilika.
Danas "Prsten" u BiH broji više od 700 članova, od čega više od 500 fizičkih lica i više od 200 kompanija, a finansira se kroz članarine i donacije.
Izvor: faktormagazin.ba