

Koliko novca je potrebno za ljetovanje? (VIDE0)

Uz povećanje temperatura užarile su se i cijene aranžmana. Pa tako ćete za ljetovanje morati izdvojiti mnogo više novca. U odnosu na prošlu godinu mnogo je skuplje, a najčešća oredišta su Crna Gora i Hrvatska. U odnosu na prethodne godine skuplji su arnažmani i u udaljenijim turtističkim zemljama.
- Svake godine se bilježi blagi rast cijena, osim ako se izuzme period korone, kada se nije moglo putovati. Tako da cijene rastu u skladu sa inflacijom - kaže Vanja Savić iz "Unis tursa"
Јeste skupo ali cijele godine skuplja se novac za bar sedam dana odmora, kažu građani. Svako će odabrati turističko odredište, u skladu sa svojim mogućnostima.
Ako ste se odlučili da idete ka hrvatskom primorju, pripremite mnogo više novca nego prethodne godine. Npr. za apartman od 35 kvadrata i sedam dana u Splitu potrebno je izdvojiti oko 750 evra. Ako niste kupili kremu to će vas u ovom gradu koštati čak trideset evra, sladoled je od 5 do 7. To su cijene koje su previsoke čak i turistima sa Zapada.
Povećanje cijena bilježi se i na crnogorskom primorju ali je ipak po mišljenju turista povoljnije u odnosu na susjednu Hrvatsku. Herceg Novi bilježi i povećanje broja turista u odnosu na isti period prethodne godine.
- Srbija i BiH čine oko 55 odsto tržišnog učešća. Zatim 21 odsto su ruski državljani, dok su ostale zemlje u jednocifrenim procentima. U kolektivnom smještaju je to malo drugačije. Njemačka, Austrija i zemlje zapadne Evrope su naše najjače tržište u kolektivnom smislu dok je Srbija u pojedinačnom - kaže Miloš Kovačević iz TO Herceg Novi.
Najtraženija odredišta za naše turiste su i dalje Grčka i Turska. Aranžami su mnogo skuplji jer su povećane povećanja cijene avionskih karata i aerodromskih taksi. Aerodrom Srpske nudi tri najpopularnije ljetne destinacije.
- To su Antalija, Atina i Hurgada za koju je kao i svake godine velika potražnja - rekla je Valentina Kecman, v.d. direktora "Aerodroma Banjaluka"
Ko se odluči da ostane kući mnogo toga ima da vidi i doživi u Srpskojn koja ima brojne turističke komplekse na kojima zavide i veće zemlje. U prvih šest mjeseci, u Srpsku je pristiglo oko 147.000 gostiju više, nego prošle godine.
- To su turisti iz Srbije, Hrvatske, Slovenije, a od ostalih evropskih zemalja ističu se turisti iz Turske, Austrije, Njemačke, Italije, ali u poslednje vrijeme i Kine - navela je Sanela Šimun iz Turističe organizacije Republike Srpske.
Ipak kada se podvuče crta nije važno gdje će biti i koliko će koštati ljetovanje. Važno je da ste okruženi ljudima koji će donijeti dobro raspoloženje jer za to i služi odmor. A naša preporuka je ipak da to bude u Republikci Srpskoj.