

Novo Goražde: Tragovi života sežu u bronzano doba (VIDEO)

Donja Sopotnica u Novom Goraždu, poznata je evropskoj i istoriji srpskog naroda po Hramu Svetog Velikomučenika Georgija sagrađenoj u prvoj polovini petnaestog vijeka i Goraždanskoj štampariji iz šesnaestog vijeka. Poljednjim istraživanjem došlo se do značajnih otkrića kada su se arheolozi spustili do hramovnih temelja.
- Ono što je najznačajnije jeste da smo otkrili starije temelje te crkve krstoobrazne sa dvije pjevnice i može se pretpostaviti da je herceg Stefan sredinom petnaestog vijeka obnovio stariju građevinu - kaže Ivana Grujić direktorka Muzeja Hercegovine u Trebinju.
Upućeni ukazuju da iako je više od pola milenijuma od kada je ovdje radila, Goraždanska štmaparija, u to vrijeme rijetka kulturna ustanova u Evropi, druga na Balkanu, opšta ocjena je da se o njoj malo zna, uči i izučava. Tako je i sa Samoborom gradom poznate vladarske loze Kosača.
- Mislim da bi trebalo više da znamo kako je bilo ovdje i kako su živjeli naši preci - navodi na Lazić iz Užica.
Samobor sa svojom kulom više od šestotina godina, prkosi vremenu. Posljednje istraživanje obavljeno je sedamdesetih godina prošlog vijeka. Arheolozi, kategorični trebalo bi što prije provesti temeljna istraživanja.
- Tu je i problem podno Samobora za Međurječje gdje se nalaze gradovi Porfirogentiove krštene Srbije a oni su ovdje u Podrinju - rekao je Dejan Radičević, docent Katedre za arheologiju Filozofskog fakulteta
Stručnjaci ističu da bi trebalo više raditi i na turističkoj signalizaciji koja bi ukazivala postojanje ovih rijetkih kulturno-istorijskih spomenika. Podsjetimo, godišnje kroz Novo Goražde u vozilima prođe više od tri miliona ljudi, kojima ništa ne ukazuju da obiđu čuvene znamenitosti.