latinica  ћирилица
20/07/2025 |  17:51 ⇒ 20:14 | Autor: RTRS

Sušni period uticao na proizvodnju struje iz hidroelektrana (VIDEO)

Neuobičajeno dug period bez većih kišnih padavina, uticao je na smanjenje zaliha vode u domaćim hidro-akumulacijama.
Hidroelektrana - Foto: RTRS
HidroelektranaFoto: RTRS

Hidrologija je, u odnosu na višegodišnji prosjek, manja od očekivane, pa su i hidroelektrane imale smanjenu proizvodnju.

Rebalans je u hidro-elektranama neizbježan, ali električne energije neće nedostajati za potrošače, kažu u Elektroprivredi Republike Srpske.

Hidroakumulacija "Bileća", najznačajnija u domaćem sistemu, ispod planiranog nivoa je za oko dvanaest metara. Umjesto očekivanih od 1600 do 1800 litara po kvadratnom metru, u slivu rijeke Trebišnjice, palo je manje od 900 litara. Rade pojačano, dok traje remont u Rudniku i Termoelelktrani Gacko.

Direktor ZP "Hidroelektrane na Trebišnjici" a.d. Trebinje, Gordan Mišljević poručuje da proizvode dovoljno energije za domaći konzum.

- Hidroelektrane na Trebišnjici ne rade punim kapacitetom, ali proizvodi dovoljno energije za domaći konzum, a to je tri do četiri gigavatčasa dnevno - rekao je Mišljević.

Hidroelektrane "Bočac" i "Višegrad" na mreži" su po potrebi.

Izvršni direktor za proizvodnju i upravljanje "HE na Drini a.d. Darko Andrić kaže da je Višegrad u sinhronizaciji sa Dispečerskim centrom u Trebinju.

- Ohrabruje što je Pivsko jezero na maksimumu, tako da male količine koje dolaze na naš profil i poboljšava se loša hidrologija - poručuje Andrić.

Direktor "Hidroelektrane na Vrbasu" a.d. Mrkonjić Grad, Goran Milanović tome dodaje da je godišnja oko 56 odsto. 

Odnos domaće proizvedene energije je 60 - 40 % u korist termoelektrana kada potraje suša. RiTE Gacko je u remontu, a TE Ugljevik jednu trećinu energije isporučuje Sloveniji, po arbitražnoj presudi.

Izvršni direktor za tehničke poslove MH Elektroprivreda Republike Srpske, Ivan Koprivica kaže da dvije termoelektrane mogu u jednom satu da proizvedu 410-420 megavata.

- Ipak konzum u večernjim satima, troši 650-700 megavata, imamo nedostatak 300-400 megavata, što naše HE u sušnom periodu ne mogu da dobace... moramo tu razliku da uvezemo - rekao je Koprivica. 

Situacija bi bila mnogo drugačija da oko 500 gigavatčasova iz RiTE Ugljevik ostaje u domaćem sistemu.

- Sve nedostajuće količine energije biće nabavljene na inostranom tržištu, jeste da su cijene višestruko veće u odnosu na prodajne, našim krajnjim kupcima, neće biti problema u snabdijevanju - poručio je Koprivica. 

Očekujući bolji hidrološki period, hidroelektrane će morati da rebalansiraju planove proizvodnje.

Izvršni direktor za proizvodnju i upravljanje "HE na Drini a.d.," Višegrad, Darko Andrić ističe da će rebalans izvršiti na osnovu ostvarenog proizvodnog procesa u prethodnom periodu. 

Direktor ZP "Hidroelektrane na Trebišnjici" a.d. Trebinje Gordan Mišljević tome dodaje da neće imati dovoljno vremena da proizvedu dovoljne količine energije. 

- Nećemo imati dovoljno vremena fizički do kraja godine da proizvedemo ozbiljnije količine električne energije, tako da smo rebalansirali sa 1040 i vratili na 770 gigavatčasova za godinu dana - ističe Minjljević.

Cijena kupljene energije je gotovo četiri puta veća u odnosu na prodajnu krajnjem domaćem kupcu. Disbalans će se pokušati popraviti na jesen, ako punije akumulacije budu dozvolile veću proizvodnju i izvoz struje.