

Ko će trošiti novac građana Srpske, otet Šmitovim potezom? (VIDEO)

Novac su zarađivali i izdvajali građani Republike Srpske, a ko će ga, zahvaljujući Šmitu, trošiti i dalje je nejasno i građanima i nadležnim institucijama.
Centralna banka je već postupila po Šmitovoj odluci. Federalni mediji prenose da je prebacila novac na račun Ministarstva finansija i trezora u Savjetu ministara.
Limanjanska cesta 94A - Portorož svojevremeno je prijavljena kao sjedište firme Vijadukt. Adresa postoji, ali Vijadukta nema. Računa nema - najmanje deceniju i po blokirani su u Deželnoj banci Slovenije, Banci Koper te Novoj ljubljanskoj. Prihoda, zaposlenih i realizovanih infrastrukturnih projekata nema.
HES Vrbas, kao zavisno Vijaduktovo preduzeće osnovano zarad koncesione realizacije odmah nakon što je tadašnji premijer Srpske Pero Bukejlović koncesiju dodijelio, ubrzo po osnivanju, većinska prava prenijelo je na firmu MBB VS Enerdži GmbH registrovanu, valjda slučajno, baš u Šmitovoj Njemačkoj.
Njemačka firma je navodno dala garanciju kojoj se izgubio svaki trag, a računi HES Vrbasa blokirani samo koji mjesec po osnivanju. Godinama kasnije sa tužbom, a poslije i presudom pojavljuje se fantomski navodno Fond sav u sumnjivim skraćenicama i bez provjerljivog naziva. Bez poslovnog portfolija. Bez ovlašćenog predstavnika. I on, kakve li slučajnosti, bez broja poslovnog računa i u sudskom spisu pa čak i u presudi.
- Tužioci uopšte nisu stavili u samom prijedlogu za izvršenje nisu stavili na koji račun taj novac treba da se uplati. Takvi prijedlozi za izvršenje nisu potpuni. U svim spisima koje mi imamo nema tog računa. Činjenica je da su advokati u dopisima koje su dostavljali, tražeći isplatu, stavljali račun - rekla je glavni pravobranilac BiH Јelena Cvijetić.
Na čiji je to onda "račun" Kristijan Šmit svojim posljednjim dekretom brokerski preusmjerio 120 miliona KM izdvojenih iz novčanika građana Republike Srpske? Nepostojećeg Vijadukta, njemačke firme - fiktivnog garanta, bezimenog fonda na arhipelagu kanala La Manš ili nekog četvrtog? Konkretno pitanje i još nekolicinu istih uputili smo njemačkom brokeru i njegovom kabinetu. Umjesto odgovora dobili smo link uz sugesiju da ćemo ih na linku pronaći. Ne da ih nismo pronašli nego su se drznuli i da pitanja promijene i "prilagode" vlastitoj propagandi. Odgovore i dalje čekamo, a zakonski rok od 15 dana bliži se kraju.
- Činjenica je da je advokatska kancelarija koja je vodila čitav taj proces bila u savjetničkom timu Draška Stanivukovića i isto je činjenica da se Branislav Borenović zajedno sa Šmitom najviše zalagao da se ta sredstva isplate na ovakav način. Pozivam i njih da razumiju da mržnja ne može biti politika - rekao je ministar finansija i trezora u Savjetu ministara Srđan Amidžić.
Niti se nekažnjeno može zavlačiti ruka u tuđi novčanik. Zbog toga Republika Srpska traži modus da pravnim putem zaštiti svoja prava, prava javnih preduzeća i svojih građana.
- Nijedan stranac do sada nije intervenisao na ovaj način u finansijski sitem direktno, on je napravio direktnu štetu i mi tražimo način kako da ga tužimo. Proganjaćemo ga dok god bude živ - rekao je prdsjednik Srpske Milorad Dodik.
Dodik vjeruje da će Republika Srpska eliminisati, kako kaže, sve brljotine koje je Šmit načinio i podsjeća da je normalizacija stanja u BiH jedino moguća ako se povuku sve Šmitove odluke. I dok iz različitih izvora stižu najave kako će njemački mešetar BiH morati da napusti do kraja ove godine, što skorije zatvaranje OHR-a priželjkuje i lider HDZ-a Dragan Čović.
- Što prije zatvorimo Kancelariju visokog predstavnika, prije ćemo postati autonomni i natjeraćemo se da izgubimo alibi u donošenju odluka, da neko za nas donosi odluke. Natjeraćemo se da sjedimo i dogovaramo se i rješavamo probleme - istakao je Čović.
Zna se ko je ustavni zakonodavac, podsjeća Čović. A to OHR nije. Pogotovo ne Kristijan Šmit. Podjednako se zna i ko u BiH radije sjeda za sto sa nelegitimnim njemačkim mešetarom, nego sa legitimnim predstavnicima naroda u BiH.
- "Trojka" je vodila servilnu politiku prema njemu davala snagu Šmitu i njegovim odlukama koje nisu dejtonske i na taj način pokušavala sebe da ojača u strukturi BiH. Cijenim da su upravo potezi Šmita i servilne "Trojke" doveli do toga da je BiH potpuno atrofirala - kaže zamjenik predsjedavajuće Savjeta ministara Staša Košarac.
Servilnost njemačkom mešetaru ili čak sinhronizovano djelovanje možda se i najbolje ogleda u slučaju "Vijadukt". Centralna banka je postupila po Šmitovoj odluci. Već je prebacila 120 miliona KM na račun Ministarstva finansija i trezora s ciljem daljeg transfera. Već pripremljeni formalni zahtjev Centralnoj banci uputio je ne resorni ministar, već njegov zamjenik i SDP-ov kadar Muhamed Hasanović, dan nakon što je Šmit ispisao svoju umotvorinu. A u čijim sve džepovima će novac da završi i ko će sve da se "ugradi" u ovu nezapamćenu transakciju, valjda će nekada istraga da utvrdi. Tužilaštvo BiH za sada o svemu ćuti.