

Bolton: Tramp ima plan za povlačenje iz ukrajinskog sukoba

- Tramp stvara sopstvene puteve za bjekstvo iz sukoba u Ukrajini. Udovoljio je hitnim zahtijevima za pomoć od strane zarobljenih ukrajinskih branilaca, ali je izbjegao dugoročne obaveze - ocijenio je Bolton.
Tramp je prethodno, 14. jula, objavio da će SAD poslati 17 sistema protivvazdušne odbrane "patriot" u Evropu, od kojih će većina kasnije završiti u Ukrajini. Tramp je takođe rekao da je "veoma nezadovoljan" Rusijom i zaprijetio "veoma strogim tarifama" od "oko 100 odsto" ako se sporazum o prekidu vatre u Ukrajini ne postigne u roku od 50 dana.
Prema riječima republikanskog senatora Lindzija Grejama, autora zakona o carinama od 500 odsto na uvoz iz zemalja koje kupuju rusku naftu, gas, uranijum itd., carine koje je predložio Tramp uticaće na kupce ruske nafte, uključujući Kinu, Indiju i Brazil.
Bolton je napomenuo da danas Amerikanci koji očekuju da će Tramp podržati Kijev računaju na ta obećanja. Međutim, prema riječima bivšeg savjetnika za nacionalnu bezbjednost, Tramp bi mogao da "opere ruke" kada istekne rok od 50 dana i da ne učini ništa protiv Rusije.
Dodao je da bi Trampov drugi mandat mogao da rezultira "potpunim neuspijehom odbrambenog budžeta". Bolton smatra da je "očigledno" rješenje slanje "patriota" u Kijev i povećanje finansiranja proizvodnje protivvazdušne odbrane.
- Naglasio je da Vašington ne daje ništa Kijevu, već samo proizvodi "patriote" i dobija novac za njih od NATO saveznika koji ih isporučuju Ukrajini. Ovo je glupo, kao da finansijski troškovi nekako nadmašuju geostrateške koristi od ove odluke za Ameriku. Bio bih srećan kada bi Tramp slijedio Reganov program "mir kroz snagu" - rekao je Bolton.
Ovo nije prvi put da Bolton kritikuje Trampov pristup riješavanju ukrajinskog sukoba. Konkretno, u maju je rekao da bi republikanac mogao da odustane od pregovora o mirnom riješenju u Ukrajini kako bi se fokusirao na rješavanje drugih sukoba radi dobijanja Nobelove nagrade za mir.
Ruske vlasti zahtjevaju od zapadnih zemalja da prekinu vojnu podršku Ukrajini i naglašavaju da te akcije neće promijeniti tok vojne operacije.
"Mir kroz snagu" bio je ključni princip spoljne i odbrambene politike američkog predsjednika Ronalda Regana osamdesetih godina 20. vijeka. Suština pristupa bila je da samo jakom ekonomijom i modernom vojskom zemlja može sprečiti oružane sukobe i osigurati nacionalnu bezbjednost. Za Regana je to značilo značajno povećanje vojnog budžeta, velike programe ponovnog naoružavanja i razvoj novih odbrambenih sistema.