

Sarajevo izazvalo krizu kako ne bi dozvolili da dejtonska BiH bude održiva i uspješna (VIDEO)

- Žele samo jedno, a to je ratni cilj - republika BiH u kojoj nema mjesta za Srbe i Hrvate ili ima toliko koliko nam oni daju - rekao je Kovačević u emisiji Telering.
Kovačević je istakao da bošnjački predstavnici na nivou BiH ne žele uspješnu i održivu dejtonsku BiH.
- Kad su sarađivali sa SNSD-om stvari su u BiH išle nabolje, a kada su donijeli tu odluku preko noći, bez ikakve računice ili kad im je računica napustila zemlju, odnosno izgubila izbore u SAD-u, onda su doveli BiH u ovu situaciju - rekao je on.
Dodao je da je BiH išla naprijed dok su sarađivali i dogovarali se sa SNSD-om i bili spremni na kompromise, te da je tada usvojen budžet, zakoni, odluke na evropskom putu, kao i da je BiH dobila kandidatski status i odluku o otvaranju pregovora sa EU.
On je istakao da je pitanje evropskih integracija ključno pitanje krize u BiH, jer je, kaže, SNSD pokazao da kada se radi na bazi Ustava, onoga što je dejtonska BiH i kada se na osnovu toga vodi dijalog i postiže konstruktivan dogovor, dejtonska BiH održiva i može da postane član EU.
- Onda nastupaju na scenu oni koji se bore protiv toga da dejtonska BiH sa dva entiteta i tri konstitutivna naroda ide naprijed i prave cijeli ovaj cirkus uz asistenciju svojih međunarodnih partnera, odnosno dijela međunarodne zajednice i učinili sve da to zaustave. Onda na scenu stupa /bivši američki ambasador /Majkl/ Marfi, Kristijan Šmit, dolazi do procesa protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i odluke "Trojke" da kreću u obračun protiv SNSD-a - naveo je Kovačević.
Govoreći o odlukama koje je nedavno nametnuo Kristijan Šmit, Kovačević je rekao da Šmit nema pravo da nameće odluke sve i da jeste visoki predstavnik, a nije, poručujući da Republika Srpska ne prihvata nijednu njegovu odluku i podsjećajući da se predsjedniku Srpske sudi upravo zbog nepoštovanja odluke ovog nelegitimnog stranca.
- Mi smo pokazali da smo spremni da podnesemo svaku žrtvu zbog toga što nam ne pada na pamet da poštujemo njegove odluke - istakao je Kovačević.
On je rekao da je Ministarstvo finasija Republike Srpske dalo prijedlog za rješavanje duga BiH prema preduzeću Vijadukt, ali da su drugi željeli da to pitanje politizuju i da ono ostane neriješeno.
- U slučaju "Vijadukt", ne smijemo da zaboravimo Šmitovu raniju nametnutu odluku o CIK-u, kojom je omogućio da kada ministar finansija ne želi da realizuje njegovu odluku, to može da učini zamjenik, kao u ovom slučaju - podsjetio je Kovačević.
On je rekao da se iza svega krije namjera izvlačenja sredstva budžetskih korisnika iz Republike Srpske, dodajući da je upravo koncesija u slučaju "Vijadukt" data kada na vlasti nije bio SNSD, već oni koji danas traže da se sredstva isplate.
- Vijadukt je koncesija koja je 2004. godine, za vrijeme vlade opozicije - PDP-a i SDS-a, premijera Pere Bukejlovića data firmi koja je bila apsolutno sumnjiva. Niko nikada takvoj firmi ne bi dao koncesiju.To je firma koja je tek osnovana, koja nije uradila nijedan projekat iz oblasti hidroenergenata, nema nijednog zaposlenog radnika, koja nije imala čak ni račun u banci. Sve je namjerno urađeno - naveo je Kovačević.
Kovačević kaže da se u ovom slučaju niko ne pita s kim je povezana advokatska kancelarija koja je vodila spor.
- Da se desilo da je savjetnik Milorada Dodika vlasnik advokatske firme koja je vodila arbitražni proces protiv Republike Srpske, svi bi to okarakterisali kao izdaju. Da li to što je savjetnik predsjednika PDP-a vlasnik te firme, ne treba da bude tema? Treba i te kako - naglasio je Kovačević.
On podsjeća da se proces u ovom slučaju zvanično vodio protiv BiH.
- Oni iz Sarajeva kažu da je jedini nosilac spoljnog suvereniteta BiH. Najjednostavnije rješenje bilo bi da BiH isplati taj dug kao nosilac spoljnog suvereniteta od zajedničkih sredstava i da se odmah zatim potpiše sporazum Savjeta ministara i Republike Srpske o izmirenju tog duga. Republika Srpska je bila za to rješenje, FBiH nije, jer politizuju slučaj - naglasio je Kovačević.
On je rekao da Šmit nametnutom odlukom otima Srpskoj sredstva od akciza na puteve koja joj pripadaju, a koja su zbog nemogućnosti dogovora zbog opstrukcija iz FBiH, stajala na računu Centralne banke.
- Podjelu sredstava je osporavala FBiH i on je nametnuo odluku da se taj dio koji pripada FBiH automatski isplati i da Federacija dobije ta sredstva. Sad kreće isplata pomoći penzionerima, a nama je oteo sredstva. Mi smo pristali da budemo dio priče o akcizama kako bismo dobili sredstva za gradnju putne infrastrukture, poput ključnih projekata, kao što je nacionalna kičma, odnosno povezivanje Banjaluke sa Beogradom auto-putem i neko nam je to oteo - rekao je Kovačević.
On je rekao da se Šmitu žurilo, jer je, kako kaže, svjestan da mu je došao kraj.
- Šmit nema legitmitet, nije imenovan na način na koji je trebalo. Visokog predstavnika definiše Ankes 10 Dejtonskog sporazuma, a sve što se tiče Kristijana Šmita nema veze s tim, ništa od tog nije ispunio. Dolaskom nove američke administracije nema više podršku za tu politiku - istakao je Kovačević.
On je naveo da su do posljednjih izbora u SAD glavni zagovornici cijele priče protv Republike Srpske u bili američki predstavnici koji su i upravljali PIK-om, a da se sada na posljednjoj sjednici predstavnik Amerike nije ni oglasio.
Govoreći o imovini, Kovačević je rekao da je to pitanje riješeno Dejtonskim sporazumom i da Republika Srpska nikada ne bi prihvatila odluku kojom bi joj bila oduzeta svojina.
- Nametanjem odluke kojom bi Srpskoj bila oduzeta imovina značilo bi da mi više namamo nikakvu vlast, ni suverenitet, ni kontrolu nad sopstvenom teritorijom. To je neprihvatljivo. Odluka o imovini bi značila ukidanje Republike Srpske i zato je jako bitno da postoji jak i snažan SNSD, jer je to jedina snaga sa kojom su građani Republike Srpske sigurni - poručio je Kovačević.