

Baštinac: Spremamo tužbu protiv direktora Agencije za javne nabavke BiH

- Rahić nam pravi štetu posljednje dvije godine, samim tim da kroz portale iz FBiH pokušava da servira da mi radino nešto protivzakonito, a to definitivno nije tako - istakao je Baštinac.
Hidroelektroenergetski sistem Gornja Drina, koje su osnovale Elektroprivreda Republike Srpske i Elektroprivreda Srbije, našao se na udaru Agencije, ali i federalnih medija, koji pokušavaju za ospore ovaj projekat, kažu iz HES-a.
Baštinac je rekao za ATV da su posljednje dvije godine u komunikaciji sa Agencijom koja HES uporno pokušava svrstati u Zakon o javnim nabavkama, da su podložni Zakonu o javnim nabavkama, što definitivno nije tako.
On je dodao da to i dokazuju, ali na svaki dopis i obrazloženje, dobiju odgovor koji nema veze sa suštinom pitanja.
- Oni nas opet upućuju na Zakon o javnim nabavkama. To je sada kulminiralo. Postalo je to `rat` direktora Agencije Tarika Rahića, koji jednostavno ne prihvata naše objašnjenje i tako smo se našli u začaranom krugu, gdje mi dokazujemo nešto evidentno, dok Rahić, na osnovu neki fikcija pokušava da nam napravi štetu - objasnio je Baštinac.
Samim tim, istakao je Baštinac, direktor Agencije pokušava da kriminalizuje aktivnosti HES-a.
Predsjednik Upravnog odbora "HES Gornja Drina" najavio je tužbu protiv Rahića za za zloupotrebu službenog položaja.
- Obratićemo se Upravnoj inspekciji BiH da istraži tok naših zahtjeva i dokumentacije koju smo poslali, jer na svaki dopis smo čekali po pet, šest mjeseci na odgovor. Sve je to kulminiralo našom molbom da naš zahtjev proslijedi Konkurencijskom vijeću koji smo poslali u novembru prošle godine, a taj dopis još nije proslijedio - rekao je Baštinac.
To vijeće bi, naglasio je, na bazi sadašnje realnosti u BiH donijelo rješenje i odluku koja ide na ruku HES-a.
On je naveo da je projekat osporen od Ustavnog suda zbog apelacija pojedinih poslanika iz Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, ali da se to FBiH "vratilo kao bumerang".
Kako je naveo, osporavan je apelacijom poslanika na bazi navodnog zakona o državnoj imovini i upotrebi resursa, gdje oni tvrde da Srpska nema pravo dodjele koncesija na svojoj teritoriji, što je apsurd.
- Mi smo u našem odgovoru Ustavnom sudu i te kako obrazložili i dokazali da je u BiH podijeljeno preko 500 koncesija za različite vrste aktivnosti, čak je više u FBiH - naveo je Baštinac.
To se vratilo FBiH jer su, kako je objasnio, praktično zaustavljene sve aktivnosti u oblasti rudarstva i energetike u smislu dodjele koncesija, s obzirom na to da se to to smatra kao "državna imovina".
Baštinac je ukazao i na neprofesionalnost federalnih medija, jer kako kaže, nikada nisu tražili njihovu stranu priče.
Agencija za javne nabavke BiH ranije je "izrazila zabrinutost" zbog tri subjekta, koja su, kako kažu, bez pravnog osnova, odlučila da Zakon o javnim nabavkama za njih ne važi.